Právě proto reportéři Deníku zjišťovali, jak jsou úřady zabezpečeny proti agresivním lidem. A výsledek? Na většině úřadů je to stejné. Bezpečnostní opatření jsou zejména na pokladnách a sociálních odborech.

„Úřad předpokládá, že lidé chodí na radnici za službami, spořádaně vyřizovat vlastní záležitosti. Když odhadnu, tak skutečně 99,9 procent lidí tak činí,“ zmínil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Právě na jihlavské radnici však dobře ví, že i ta desetina procenta může představovat riziko.

Vloni v létě totiž došlo k incidentu, kdy jeden klient hodil po vedoucím odboru sociálních věcí Jozefu Labudovi dlažební kostkou. Naštěstí se netrefil.

„Tento rok byla jedna úřednice sociálního odboru při výkonu zaměstnání mimo úřad napadena klientkou a zraněna na hlavě tak, že byla týden v pracovní neschopnosti,“ popsal jiný případ mluvčí Tulis.

Paní se vrátila do práce, dodnes si ale stěžuje na bolesti hlavy a další zdravotní problémy. „Asi to nebyl malý úder, ale byla to skutečně výjimečná věc,“ přikývl mluvčí magistrátu.

A právě na sociálních odborech bývá nejvíce „dusno“. „Setkali jsme se s napadením na sociálním odboru před pěti lety. Došlo tam k fyzickému napadení – naše zaměstnankyně byla dokonce nějakou dobu v neschopnosti,“ přiblížila místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

„Potom byla učiněna určitá opatření kvůli bezpečnosti v kancelářích, byla instruována městská policie, máme kamery na chodbách,“ dodala.

Zdemolovaná přepážka

„Jednou nám na sociálním odboru někdo zdemoloval přepážku. Jinak ale nikdy k žádnému napadení úředníků nedošlo,“ vzpomíná starosta Telče Roman Fabeš.

Havlíčkobrodská radnice chrání své úředníky zejména nášlapnými lištami, o kterých ale na úřadě nechtějí nic blíže uvést. Podle mluvčí radnice Světlany Pátkové jsou na všech krizových místech jako jsou pokladny, sekretariát či sociální odbor.

Oproti tomu vůbec není chráněn pelhřimovský městský úřad. „Žádné zabezpečení nemáme,“ uvedl pro Deník místostarosta Tomáš Dufek. „Spoléháme na slušnost občanů,“ dodal. Stejné je to například v Polné na Jihlavsku.

I přes incident v Třebíči úřady nepodléhají panice a žádná dodatečná opatření nechystají. Až na Třebíč. „Napadení pana Maška by mohlo vést k zavedení tísňových tlačítek po celém úřadu,“ sdělil starosta Třebíče Ivo Uher. Napadený Mašek dále míní, že s veřejností se bude moci jednat pouze za přítomnosti třetí osoby. Místostarosta Stanislav Mastný chce do práce dokonce nosit zbraň.

Hlásiče všude

Dobře zabezpečený je krajský úřad. „Ve vybraných kancelářích jsou instalovány tísňové hlásiče, které jsou také v chodbičkách k WC mezi kancelářemi radních a mezi kanceláří hejtmana a zasedačkou rady,“ přiblížila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Zmíněné hlásiče jsou pak napojeny na městskou policii. „Vchody, chodby a vestibulová prostranství úřadu jsou monitorovány kamerovým systémem se záznamem s přenosem k pracovníkovi ochranky, který je připraven incidenty hlásit Policii ČR,“ dodala Svatošová.

Je zřejmé, že napadení jsou spíše ojedinělá. Naopak na denním pořádku jsou slovní urážky a vyhrožování. To potvrzují na většině úřadů.

Například ve Žďáře nad Sázavou se nejvíce urážek vyskytuje opět na sociálním odboru. „Setkáváme se spíše s roztrpčenými výrazy než výhružkami,“ objasnila žďárská místostarostka Zvěřinová.

„Někteří z mých kolegů, kteří tady působí déle, možná obdrželi výhružnou sms, ale to je tak vše,“ zakončil pelhřimovský místostarosta Dufek.