„Na gymplu se všichni celý rok na Studentský den těšíme. Tradičně ho organizují studenti třetího ročníku a septimy,“ prozradila Veronika Skřivanová, která je autorkou scénáře a režisérkou studentského kusu Černé klobouky. Za námět jí posloužil Pygmalion od G. B. Shawa. Z počátku se s kolegy rozhodovala mezi více náměty, postupně všechny padly, a tak jí nezbývalo, než se vypravit do knihovny.

„Dohromady jsme to museli dát během měsíce, hraje nás tam asi osmnáct, ostatní se podílí na organizaci her v hale. Nejtěžší bylo se scházet, najít volno o víkendech, a chvíli nám trvalo, než jsme se naučili spolupracovat,“ přiznává Skřivanová počáteční krizi s tím, že do poslední chvíle čekali, že bude divadlo propadák. Jenže návštěvníci se bavili.

Název Černé klobouky vznikl podle režisérky spíše z nouze. Chtěli dát pozvánku do chotěbořského zpravodaje, ale museli ji odevzdat do pár hodin. „Název jsme neměli, tak jsme museli honem něco vymyslet. Část choreografie se v černých kloboucích odehrává, řekli jsme si tedy, proč ne,“ vysvětlila.

Studentský den má většinou stejný průběh: polovina školy je část dopoledne ve sportovní hale, kde jsou připraveny soutěže, tentokrát na téma indiánů, divokého západu a kovbojů. Druhá polovina sleduje divadelní představení, která pro ně třeťáci připravili. A pak se vymění. Večer má každý rok šanci vidět divadlo v kině i veřejnost.