Přiznávají to i lidé z radnice. „Problém spočívá v přenosových cestách. Kamerový systém pracuje již od svého zrodu ve stejném frekvenčním pásmu, který se postupem času začal používat i pro přenos bezdrátového internetu. Vzhledem k přetížení této frekvence se občas neubráníme výpadkům obrazu i ovladatelnosti kamer,“ vysvětlil manažer humpolecké komise pro prevenci kriminality Josef Fiala. Podle něho se s podobnými nesnázemi potýkají i provozovatelé kamerového systému v jiných městech.
Humpolečtí zvolili rozhodné řešení. V rozpočtu pro příští rok vyčlenili půl milionu korun na nákup nového zařízení, které jim od trápení se zrnícími obrazovkami v policejním velíně pomůže.
Snímače většinou pracují samočinně
Ani sebelepší součástka neuchrání Humpolec před palčivějším problémem. Je jím míra využití celého systému.
S trochou nadsázky nemá na klid v ulicích kdo dohlížet. „Kamery ze všeho nejčastěji fungují na automatický režim. Mohou tedy přispět k odhalení nepravostí, jenže teprve ve zpětném důsledku. Bezprostřední odezva chybí,“ naznačil slabinu humpolecký starosta Jiří Kučera.
Velitel policejního obvodního oddělení nijak nezakrýval, že jeho podřízeným skutečně často nezbývá než kamerový velín uzamknout. „Za současného počtu policistů ani nemáme na vybranou. Abychom mohli někoho sledováním systému pověřit, potřebujeme alespoň pětadvacet lidí, ne současných patnáct,“ podotkl Libor Kudrna.
Ten rovněž označil za neprůchodnou myšlenku radních najmout civilistu, který by na monitory dohlížel. „Půjde to pouze v případě, pokud se velín odstěhuje pryč ze služebny. Uvnitř nikoho cizího ponechat nesmíme,“ upozornil policista Kudrna.
Humpolečtí představitelé pokračují v hledání řešení. „K optimálnímu stavu máme pořád daleko. Vyvoláme další jednání, něco s tím udělat musíme. Do kamer jsme vložili hodně peněz, bylo by alibistické nevyužít všechny jejich přednosti,“ dodal starosta Jiří Kučera.