Černé lepiče plakátů chce Městský úřad v Přibyslavi dokonce pohnat až k přestupkové komisi

„Budeme zřejmě jediní, kteří se rozhodli takříkajíc dotáhnout problém až do konce. Myslím, že podobné zkušenosti mají i v okolních městech a obcích. Jsou zřejmě tolerantnější nebo nad celou věcí mávnou rukou. Naše trpělivost ale už přetekla,“ říká důrazně starosta Jan Štefáček.

Přibyslav nabízí všem zájemcům možnost informovat o kulturně–společenských akcích na městských plakátovacích plochách. A to za poplatek pouhých deset korun za jeden plakát.

Jenže se často stává, že plakáty, které jsou vylepovány řádně, kdosi přes noc přelepí něčím úplně jiným. Samozřejmě ti postižení, kteří městská nařízení dodrželi a zaplatili, jsou pobouřeni a stěžují si.

„Černé“ plakáty radní nechávali nejdřív jen strhávat, ale teď se rozhodli trestat. Podle místostarosty Michaela Omese se takto vandalsky chovají hlavně pořadatelé prodejních akcí a různých hudebních produkcí.

„Pochybuji, že chtějí ušetřit několik desetikorun. Autory nebude tak těžké najít. Celou záležitost si vzal na starost tajemník a několik hříšníků bude možná brzy nemile překvapeno,“ varuje místostarosta.

Kdo nevybírá, neručí

Potíže s černými výlepci mají snad všude a řeší je po svém. Havlíčkův Brod například přenechal plakátovací plochy soukromé firmě, která si svoje „území“ hlídá. Ve Ždírci nad Doubravou mají městských plakátovacích ploch asi pět, ale za zveřejňování informací nic nevybírají.„Nám se takové řešení osvědčilo. Když poplatky nevybíráme, neručíme ani za to, jestli plakáty bude někdo přelepovat,“ pochvaluje si tento způsob ždírecký místostarosta Jiří Pavlíček.

Problémy s „černými“ vylepovači, kteří poškozovali dokonce i starodávné stromy, měla svého času také obec Maleč, ale starosta Karel Musílek to vyřešil rázně. „Zjistil jsem, o koho se jedná. Osobně jsem pak dotyčné důrazně upozornil, že si víckrát něco podobného v Malči nepřeji vidět. Od té doby je klid,“ říká starosta.

Řešit tento druh vandalismu až před přestupkovou komisí je podle jeho názoru také jeden ze způsobů, jak s hříšníky zatočit. Znamená to však mít proti nim dostatek pádných důkazů.