„Dnes se možná vydáme ještě na Račín a Polničku, nebo si uděláme desetikilometrový Hamerský okruh,“ řekla Jaroslava Křížová, která na Vysočinu přijela s přáteli ze sousední jižní Moravy, a to přímo z Brna.

„Sezonu vždycky začínáme tady ve Žďáře, protože kolem Nového Města jsou tratě připravené až mnohem později,“ vysvětlila Křížová.

Mokrý sníh podle ní v jízdě nevadí, pokud lyžař dobře navoskuje. Tratě na Žďársku jsou protažené rolbou nebo skútrem už od začátku týdne. „S rolbou vyjíždíme ráno, než začne tát sníh, protože jinak bychom trati spíš ublížili,“ vysvětlil předseda žďárského lyžařského oddílu Jiří Bradáč.

„Pokud se vyplní předpověď a začne mrznout a jestli nebude moc větrno, zprovozníme dnes dalších dvacet kilometrů,“ dodal Bradáč s tím, že na víkend se mohou běžkaři těšit až na padesátikilometrovou trasu.

Běžkaři na Žďársku zkusili tratě v Areálu Martina Koukala.

Zatím jen dva kilometry dlouhou stopu, jak pro klasické běžkování, tak pro bruslení, vyjeli ve středu odpoledne mezi Medinem a lesem Ochozou Novoměstští. Další tratě pro běžkaře budou na Novoměstsku připraveny o víkendu.