Nejlépe do poloviny prosince, dokud jsou zdraví. Epidemie obvykle dorazí v prvním čtvrtletí roku. „Minulý týden lékaři plošně naočkovali rizikovou skupinu seniorů v sociálních ústavech kraje,“ řekla Dvořáková.

V lékárnách je tentokrát dostatek vakcín, v minulých letech zmizely z pultů kvůli ptačí chřipce. „Zatímco v Evropě se nechá proti chřipce naočkovat v průměru 22 procenta populace, na Vysočině je to necelých sedm procent,“ konstatovala.

Během epidemického výskytu onemocní průměrně deset až 20 procent populace. Epidemie trvá obvykle šest až osm týdnů. Zatímco loni počet nemocných lidí s akutními respiračními onemocněními na Vysočině nepřekročil epidemiologický práh, v roce 2005 chřipka nejdéle trápila obyvatele Žďárska, a to od konce ledna do konce března.

V Česku bylo loni s nemocemi dýchací soustavy na neschopence přes milion lidí, v průměru se léčili 17,5 dne. Denně chybělo v práci 1067 zaměstnanců. Na Vysočině stonalo s akutními respiračními nemocemi 20 565 lidí ze sta tisíc

Vakcína stojí od 200 do 300 korun a VZP ji svým pojištěncům plně hradí. Očkování provádějí praktiční lékaři i lékaři specialisté a také lékaři zdravotního ústavu. Očkuje se jedenkrát ročně, člověk je spolehlivě chráněn za 14 dnů po aplikaci vakcíny.