Sousedé opuštěné budovy si stěžují na plíseň a nepořádek, architekt to však popírá

„Už v 19. století to bylo vyhlášené centrum gastronomických služeb a kulturního života. Dnes je to nejhorší vizitka města. Jeho současný stav lze přirovnat k roku 1908, kdy vyhořel,“ povzdechla si Vlasta Kasalová z Přibyslavi.

Podle rodiny Kasalových má zánik hotelu, který byl dřív majetkem spotřebního družstva Jednota Havlíčkův Brod, na svědomí „divoká“ privatizace počátkem 90. let minulého století. Tehdy se mnohdy historicky cenné objekty neuváženě prodávaly různým „zlatokopům“, kteří s nimi chtěli jen spekulovat.

Slibovalo se ústně

To nepřímo potvrzuje i současný místostarosta Michael Omes. „Hotel byl prodán za bývalého starosty Romana Podrázského. Majitel slíbil, že bude hotel provozovat, ale slíbilo se to pouze ústně,“ vysvětluje místostarosta. Podle Kasalových má ale na současném stavu hotelu podíl

víc lidí. „Především jsou to necitlivé úpravy na přístavbě. Lidé, kteří se na nich podepsali, odešli do vysoké politiky. Kdyby k těm úpravám nedošlo, mohl mít hotel jiný osud,“ tvrdí Kasalová. Dnes je hotel prázdný, sousedé si stěžují dál.

„V ruině hotelu se od roku 1988 netopí. Musíme investovat do izolací stěn, které s hotelem sousedí, protože k nám prosakuje plíseň,“ stěžuje si Kasalová. Podle další sousedky Hany Švorcové není objekt vůbec zajištěný proti vstupu nepovolaných osob. „Přeplněný kanál nikdo nevyváží. Hotel je rejdištěm potkanů a krys,“ tvrdí Švorcová.

Kasalovi i Švorcovi poslali dokonce osobní dopis starostovi města Janu Štefáčkovi a žádají, aby město situaci řešilo.

Podle místostarosty Omese jde ale o soukromé vlastnictví a město do práv majitele nemůže zasahovat.

Objekt prý nijak neškodí

Majitelem hotelu je firma Arkus architekt 2000 z Brandýsa nad Labem, která projektovala například zastřešení zimního stadionu v Chotěboři. „Hotel v Přibyslavi prodáváme prostřednictvím realitní kanceláře. Pracujeme v Praze, nemůžeme provozovat hotel na Vysočině,“ vysvětlil zástupce firmy Jiří Soukup.

Důrazně se ale ohradil proti tomu, že by objekt sousedům škodil. „Není pravda, že jsou v domě potkani a že je to rejdiště bezdomovců. Střecha je v dobrém stavu, do budovy neteče. Sousedé si stěžují, ale my jsme jim vycházeli vždy vstříc, jak jsme jen mohli. Nemám co dodat,“ zdůraznil architekt.