O přijetí do ní usiluje chotěbořské občanské sdružení Benediktus. A už pro komunitu má i místo.

„Zatím máme nejvíce kontaktů na francouzskou pobočku Archy, ale jezdíme i na různá setkání jinam. V Česku ani na Slovensku zatím Archa není, ale už se objevují lidé, kteří by ji rádi založili,“ vysvětlila Blanka Nikodemová z Benediktu.

Teď za sebou mají první návštěvu koordinátorky Marie Biedrawy z francouzské Archy. S ní mluvili o konkrétních krocích, které je třeba udělat, a navštívili i místo, kde by mohla první česká Archa vzniknout. Benediktus by totiž chtěl být celosvětovou organizací Archa zaštítěn.

Koordinátorka byla nadšená

„Kolik lidí procházelo kolem ostatních a dokázalo vidět bohatství, které je v nich skryté? To, co mě zasáhlo v Benediktu, je tato schopnost vidět, co se skrývá za vzhledem, a věřit v to,“ řekla Marie Biedrawy a postiženým vzkázala: „Ani Archa, ani Benediktus vás nemohou zbavit postižení, ale mohou být místem přátelství, kde nejste sami.“

Záměr založit komunitu, kde by žili postižení a zdraví společně, vychází i z přání rodičů, kteří mají doma dospívajícího postiženého.

Do ústavu ho dát nechtějí, ale sami péči o něj přestávají zvládat.

Práce a přátelství

„V blízkosti Chotěboře jsme v jedné obci koupili objekt a další máme vytipovaný. Právě tam by Archa mohla vzniknout. Už tam pracují první dobrovolníci. Šlo by o chráněné bydlení a chráněné dílny,“ prozradila Nikodemová. V dílnách by se obyvatelé komunity zabývali rukodělnou prací, řemeslnou výrobou, keramikou či tkaním.

Méně postižení a zdraví by se zaměřili na tradiční zemědělství s původními plodinami, chov ovcí a zpracování vlny. Tak by si na sebe mohli i částečně vydělat. Už nyní se rýsují lidé, kteří by tam mohli v budoucnu žít, další by sem přišli z ústavu. Byť uvedení plánů do reality možná potrvá pěkných pár let.