Zatímco zastupitelstvo Zakarpatské oblasti už předběžný návrh schválilo, to vysočinské o něm rozhodne na svém nejbližším zasedání. To proběhne 6. prosince.

„Na Ukrajině to ještě musí odsouhlasit ministerstvo zahraničních věcí. Podle našich informací však nemá výhrady. Ukrajina má hodně intenzivní zájem o spolupráci,“ přiblížil hejtman Miloš Vystrčil.

Až záměr odsouhlasí všechny strany, začne se jednat o konkrétním projektu. Ten by podle krajského úřadu mohl začít už na jaře příštího roku.

„Předpokládáme, že projekt bude zaměřen na oblast vzdělávání. Pomohli bychom Zakarpatské oblasti například s opravou některé školy,“ pokračuje první muž kraje.

Za finanční injekci si Vysočina slibuje například výměnné pobyty studentů. Současně by se na zmíněných opravách podíleli i podnikatelé z našeho regionu. „Vidím i velkou možnost prosazení se našich firem na ukrajinském trhu. Nejedná se o jednorázovou akci, ale dlouhodobou investici,“ zakončil hejtman.

Partnerskými regiony Vysočiny již jsou Dolní Rakousko, francouzský Champagne-Ardenne, který leží u hranic s Belgií, dále pak severoitalský přímořský kraj Furlansko-Julské Benátsko a v neposlední řadě slovenský Nitranský samosprávný kraj.