Všechny průkazy nebudou do Silvestra vyměněny. Podle úředníků je však vlastní hlavně lidé, kteří už nechtějí jezdit

Jenže jak se zdá, nevadí to. Dost často patří velice starým lidem, kteří už stejně nikdy řídit nechtějí. Shodují se na tom úředníci na odborech dopravy pověřených obcí. Žádné velké fronty se před jejich přepážkami netvoří. Přitom už je za pět minut dvanáct.

Dnem „D“ je 9. prosinec

„Hraničními dny jsou 8. a 9. prosinec. Lidé, kteří přijdou tehdy, mají ještě naději, že jim bude průkaz vyměněn včas. Po těchto datech se šance blíží nule,“ uvedl vedoucí havlíčkobrodského odboru dopravy Martin Stehno.

Ani podle slov Otakara Švece, vedoucího odboru dopravy ve Světlé nad Sázavou, se žádný velký nápor lidí nekoná.

Mnoho seniorů už jezdit nechce

„Chodí v průměru dvacet lidí denně. Od září máme zavedeny úřední hodiny pro tento účel i v pátek od sedmi ráno do dvou odpoledne. Využívají jich hlavně lidé, kteří pracují nebo studují v jiných městech a na víkend se vracejí domů,“ sdělil Švec. Dodal, že velká část držitelů starých řidičáků se jich vzdává. Jde o starší ročníky, které už za volant usedat nechtějí.

„Já budu jezdit, dokud mi budou sloužit oči. Většina kamarádů v mém věku už na to ale nemá nervy. Benzin je drahý, a kvůli řízení musím chodit také na zvláštní prohlídky,“ vypověděl dvaaosmdesátiletý Josef Mička. Další významnou skupinou, která stále „nemá vyměněno“, jsou lidé dlouhodobě pobývající v zahraničí.

V kraji je teď podíl průkazů, kterým skončí platnost, vůbec nejnižší v republice. Tvoří pouhých sedm a půl procenta z celkového počtu řidičáků. Pro srovnání, v Praze je tento podíl více než dvojnásobný. Co do absolutního počtu čeká na výměnu méně průkazů jen ve dvou krajích – Karlovarském a Libereckém. Ty však mají mnohem méně obyvatel než Vysočina! Havlíčkobrodsko se ze situace obvyklé v kraji nijak nevymyká.

Vysočina je nejvzornější

Kde vězí příčina? „Možná, že obyvatelé Vysočiny jsou zodpovědnější než zhýralí Pražáci,“ podotkl s úsměvem Otakar Švec. „Roli ale sehrála i dobrá informovanost, snažily se radnice i místní média,“ dodal.

Dopravní policie může v tomto směru udělat jen jediné. „Při kontrolách na silnicích policisté upozorňují řidiče se starými řidičáky, že by si je měli vyměnit. A také na to, že za jízdu s takovým průkazem bude po Novém roce hrozit pokuta,“ informoval vedoucí brodského dopravního inspektorátu Václav Pejcha.