Kraj chce posílit záchrannou službu, ale na to paradoxně nejsou lékaři

Je rozhodnuto. Chotěbořsko přijde o lékařskou pohotovost (LSPP) stejně jako Ledečsko a okolí. Zástupci obou měst se ale ptají, co bude dál.

Starosta Chotěboře Tomáš Škaryd se chystá na jednání s hejtmanem kraje Vysočina Milošem Vystrčilem, ale moc si od toho neslibuje.

„V Chotěboři jsme lékařskou pohotovost vybudovali před třemi lety, kdy na nás kraj tuto povinnost přesunul. Dnes nám není ochoten na pohotovost přispívat, dokonce ji ruší, aniž by to s námi předem konzultoval,“ povzdechl si starosta s tím, že takový přístup krajského úřadu k chotěbořské samosprávě se mu nelíbí.

Podle Škaryda chotěbořská pohotovost, zajišťovaná havlíčkobrodskou firmou Baukomplex, byla skutečně využívaná. „Podle mých informací až 80 procent pacientů, kteří na pohotovost přišli, bylo také ošetřeno na místě,“ zdůrazňuje starosta.

To, že by chotěbořští a ledečští pacienti měli jezdit podle rozhodnutí kraje do nemocnice v Havlíčkově Brodě, je podle jeho názoru nedomyšlené.

Chotěbořsko i Ledečsko má špatnou dopravní obslužnost, žije zde vysoké procento starých a nemocných lidí bez vlastní dopravy. Jediná šance, jak si LSPP v Chotěboři udržet, je platit ji z rozpočtu.

Rušení lékařských pohotovostí má být celorepubliková záležitost, ale například i hlavní město Praha, kde je největší koncentrace nemocnic v republice, chce po Novém roce zachovat LSPP v Praze 1, Praze 6 i Praze 10. Platit ji budou tamní radnice nebo magistrát.

Prioritou záchrana života

„Podobně se chce zachovat i daleko bližší Žďár nad Sázavou, ale my na provoz LSPP peníze nemáme. Podle názoru kraje je prý důležitější záchrana života než vytažení klíštěte,“ vysvětlil starosta. Jak dodal, není dnes ani jisté, jak bude zajištěna LSPP v nemocnici.

„Nemocnice má provozovat LSPP čtvrt roku. Pak kraj provede revizi, jak se projekt osvědčil. Jenže, jak jsme se dozvěděli, není jednoduché najít pro LSPP lékaře. Tak je možné, že pohotovost bude zrušena úplně,“ vyslovil obavy.

Kraj chce místo pohotovostí výrazně posílit zdravotnickou záchrannou službu, ale ta v Chotěboři i Ledči marně hledá lékaře už několik let.