Pacientů v brodské nemocnici rychle přibývá, léčení stojí statisíce korun

„Kde jsem se nakazila, nevím a mluvit o tom nechci,“ říká jedna z postižených s vědomím, že se její nemoc možná nepodaří nikdy úplně vyléčit. „To je typické, někdy ani sám pacient netuší, kde se nakazil,“ potvrzuje primář infekčního oddělení Jiří Kubát.

„V drtivé většině patří naši pacienti do nižších věkových kategorií. Samozřejmě, když pátráme po příčině, zjistíme, že pacient někdy užíval nitrožilně drogy, nebo žil s někým, kdo už žloutenku typu C měl, pohyboval se ve vězeňském prostředí, ale přiznává se k tomu jenom těžko,“ doplnil lékař.

Žloutenka typu C se přenáší hlavně krví. Nejmladší pacientce infekčního oddělení, která touto nemocí trpí, bylo patnáct let, nejstarší je pětasedmdesátiletá důchodkyně. Ne všichni tito pacienti ale patří do rizikových skupin.

Podle primáře Kubáta se odborné testy na zjištění žloutenky typu C provádějí až od 90. let. Proto se mezi pacienty objevují i lidé, kteří se mohli nakazit třeba při krevních odběrech, nebo bývalí pracovníci ve zdravotnictví.

Kůže nežloutne, potíže nejsou

„Na žloutence typu C je nejhorší, že se nijak výrazně neprojeví. Kůže nežloutne, nemocný nemá zvláštní obtíže. Lékaři většinou nemoc zjistí náhodně, když se jim nezdá výsledek pacientových jaterních testů. Navíc očkování proti žloutence typu C neexistuje,“ upozorňuje primář Kubát.

Pacient tak může nemocí trpět i desítky let. Z neléčené žloutenky může postupně vzniknout cirhóza a nakonec rakovina jater.

Léčba je dlouhá, náročná a drahá. „Není to tak dávno, co jsme byli proti viru zcela bezbranní. Zhruba tak posledních pět až deset let máme k dispozici léky, které virus v těle likvidují, ale ani ty neúčinkují stoprocentně. Náklady na léčbu jednoho pacienta se počítají ve statisících,“ podotkl primář.

Testy zdarma

Vyléčený pacient nemusí dodržovat zvláštní stravovací režim, ale ty, které se úplně vyléčit nepodaří, čeká doživotní dieta.

U nakažených těhotných žen hrozí riziko, že nemoc mohou přenést na plod. Jedna ze šancí, jak se proti žloutence C bránit, je zjistit nemoc včas. Proto infekční oddělení nabízí pacientům, kteří mají o svém zdraví pochyby, odborné testy zdarma.