Kastelán hradu Marek Hanzlík si to vysvětluje tím, že hrad nabídl pestřejší program a počet návštěvníků vzrostl i o účastníky různých rautů a společenských záležitostí.

„Potvrdilo se nám, že volná prohlídka, kterou jsme začali nabízet loni, byl dobrý nápad. Do hradu se tak mnohem víc dostanou i rodiny s dětmi,“ vysvětlil kastelán. Volná prohlídka jim umožní projít si hrad svým vlastním tempem.

Každý rok také nabízí hrad k vidění něco nového, otevírá stále nové a nové prostory, které lákají návštěvníky ke každoročním návratům.

„Letos byl zpřístupněn ochoz kolem kaple a na konci sezony i schodiště do Thurnovského paláce,“ dodal Hanzlík. Příští rok se počítá s tím, že ochoz bude protažen přes Varntenberské sídlo.

Pokračují rekonstrukce

V současné době pokračují rekonstrukční práce na hradě, opravuje se strop a podlaha ve čtvrtém patře věže Samson. „Rádi bychom tady ochoz zpřístupnili celý, pokud to dobře půjde, mohl by být už příští rok otevřen,“ prozradil kastelán. Příští rok dojde také na střechu zvonice na ostrohu vedle hradu, která dříve patřila církvi a v majetku hradu je od loňského roku.

Příští rok by kastelán chtěl začít s opravami místností v prvním patře Thurnovského paláce, které opravách z minulých desetiletí hyzdí betonové stropy.

„S novými, dřevěnými nepočítáme, spíše chceme stávající zlidštit, aby nevypadaly tak brutálně. V budoucnu by tu mohla být expozice o vytápění hradu a kuchyních, o všem, co v provozu hradu souviselo s ohněm,“ doplnil Marek Hanzlík.