Předvánoční shon v obchodech nabízí příležitost chmatákům, objevují se první podivuhodné případy

„V úterý jsme zpozorovali v obchodě jednu známou firmu – muže, který se u nás loni pokusil najednou ukrást parfémy za osm tisíc. Dávali jsme na něj proto dobrý pozor. On se začal smát a prodavačkám odvětil, že když tak dobře hlídají, musí si vytouženou vůni ukrást jinde,“ popisuje téměř neuvěřitelný případ vedoucí prodejny Miluše Sobotková.

„Pro kapsáře je tato doba výhodná z více důvodů: Při vyšším počtu lidí v obchodech mají větší šanci nepozorovaně krást a potom se ztratit. A lidé u sebe během těchto nákupů mají více peněz,“ přiblížil vedoucí policejního obvodního oddělení Havlíčkův Brod Josef Chlád.

Dalším typickým předvánočním zločinem v obchodě je krádež zboží z regálu v okamžiku, kdy jsou prodavači zabraní do konzultací se zákazníky. Pozor by si prodejci měli dát hlavně na drahou značkovou kosmetiku, oblečení a alkohol. Tyto věci se totiž snaží v obchodě krást i ti, kdo je chtějí darovat blízkým, ale nemají na ně peníze.

Listopad začal letos v tomto směru poněkud netypicky: v jednom havlíčkobrodském supermarketu pachatel zcela bezostyšně vkráčel do prostorů pro zaměstnance a z neuzamčené šatní skříňky sebral peněženku plnou peněz i dokladů. Způsobil desetitisícovou škodu!

Případ z pondělka už ale zapadá do tradičního scénáře. Pětadvacetiletý recidivista z Rychnovska prošel v obchodě pokladnou s ukrytým drogistickým zbožím za tisícikorunu bez zaplacení. Tentokrát spadla klec a bdělá ostraha ho chytila.

Na pozoru se však nemusejí mít pouze obyvatelé měst. Důkazem je víkendová krádež peněženky v Hněvkovicích. Šestatřicetiletá žena si při ranním nákupu v potravinách odložila peněženku na pult mezi přepravky s pečivem. Když chtěla zaplatit, bylo už místo prázdné. Chvilka nepozornosti ji přišla na jedenáct tisíc korun.

Prodejci prosí zákazníky, aby se spoléhali sami na sebe. Většinou totiž není v moci prodavačů zločinům účinně předcházet.

„U nás se v předvánočním čase dvěma zákaznicím ztratila kabelka, zatímco si zkoušely zboží. Doporučujeme zákazníkům, aby své osobní věci sami dobře hlídali,“ řekla Marie Tomková z prodejny Snaha.