Roli hraje strategie  

„Všechny údaje ještě nemám, školy se mohly rozhodovat naposledy v průběhu čtvrtku a teprve pak to měly oznamovat zřizovatelům. I kdybych tyto informace už měl, neposkytnu je před stávkou, a to ze strategických důvodů,“ uvedl. Obává se zřejmě paniky, že by kvůli malému počtu stávkujících škol mohly i ty, které se pro protest rozhodly, své stanovisko na poslední chvíli přehodnotit. Většina škol ovšem zákonnou lhůtu tři dny pro oznámení počítala včetně víkendu a rozhodovala se ještě během pátku.

Podle odhadů učitelů ovšem nebude stávkovat ani polovina základních škol, ke stávce se naproti tomu připojí minimálně polovina středních škol v regionu.

Stávkujících základek je málo

Na Havlíčkobrodsku bude stávkovat například ZŠ Buttulova v Chotěboři, Základní škola Hradební v Chotěboři, ZŠ v Přibyslavi, ZŠ v Havlíčkově Borové a České Bělé.

Nebudou stávkovat základní školy v Ledči nad Sázavou, čtyři z pěti škol v Havlíčkově Brodě (kromě ZŠ Štáflova), ZŠ Lučice, ZŠ Štoky a další.

Ze středních škol se připojí třeba Česká zemědělská akademie Humpolec s pobočkou ve Světlé nad Sázavou, praktickou výuku studenti však mít budou normálně.

Do stávky jde i havlíčkobrodské a chotěbořské gymnázium, havlíčkobrodská Obchodní akademie a Hotelová škola zavře jednu ze tří budov, ve dvou zbývajících bude probíhat pětihodinová výuka, praxe se uskuteční normálně.

Studenti se nebudou v úterý učit ani na Střední průmyslové škole stavební v Havlíčkově Brodě. Stávkovat ale nebude třeba světelská Akademie, VOŠ, gymnázium a střední odborná škola umělecko-průmyslová.