„Ve větších městech, kde jsou vyšší platy, tam možná pacienti utrácejí rovnou tisíce. U nás aspoň stokoruny. Pravda je, že se nechávají hodně ovlivnit reklamou,“ tvrdí slečna Petra z lékárny v centru Havlíčkova Brodu.

Většinou jsou objektem zájmu návštěvníků různé přípravky na klouby, kosmetika a pilulky na hubnutí. „Často se setkávám s tím, že zákazníci kupují například velké balení želatinových kapslí s tím, že je to dárek pro babičku k Vánocům nebo k narozeninám,“ usmívá se lékárnice.

„Já se rozhodně reklamou ovlivnit nenechám. Zázračným preparátům nevěřím. Jsou většinou velmi drahé a pochybuji, že mi pomohou,“ brání se Helena Nováková. Jak dodává, v lékárně však nakupuje například zubní pasty, šampon nebo vitamíny, protože věří, že budou opravdu kvalitní.

Podle zkušeností lékárnice Jitky Němcové je zájem zákazníků o nákup různých přípravků také sezónní záležitost. „V zimě žádají hlavně vitamíny a různé přípravky na klouby. V létě jsou v kurzu zase opalovací prostředky. Celoročně je to kosmetika na problematickou pleť a různé přípravky na snížení váhy,“ upřesňuje lékárnice.

I podle jejích zkušeností je znát, že platy na Vysočině nejsou zase tak vysoké a pacienti to s nákupy různých potravinových doplňků v lékárně nijak nepřehánějí.