U Kámene další obří větrná elektrárna v kraji. Její umístění vzbuzuje obavy už nyní

„Stavíme 120 metrů dlouhý a 400 tun těžký jeřáb, který celý tubus elektrárny postaví do připravených základů. Pokud nám vyjde počasí, větrník bude stát v sobotu,“ prozradil včera Deníku stavbyvedoucí Zdeněk Dydek.

Větrná elektrárna (VE) bude stejně jako ty v Pavlově na Jihlavsku stát pouhých několik desítek metrů od silnice. To může být vážný problém. Především potom, co vyšlo najevo, že lopatky elektráren v Pavlově namrzly a odlétající kusy ledu dopadaly na blízkou silnici třetí třídy. Jenže v Kámeni povede kolem VE jedna z nejvytíženějších silnic první třídy na Vysočině, I/38. Případná námraza na vrtulích by byla pro provoz na již tak nekvalitní silnici velmi nebezpečná.

„Větrníky tak blízko silnice jsou obecným ohrožením. Firma se měla poučit ze situace v Pavlově a předejít těmto problémům. Stavba bude muset být zkolaudovaná a při té příležitosti může jakýkoli občan podat námitky,“ upozorňuje Marie Tesařová, ředitelka ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Jihlavě, které je správcem komunikace.

Jednatel firmy APB Plzeň Pavel Březina včera odmítl odpovídat na jakoukoli otázku spojenou se stavbou elektráren na Vysočině. „Nebudu to komentovat, nashledanou,“ reagoval Březina. Ten nechtěl říci ani to, zda budou elektrárnu v Kámeni jako firma také provozovat.

Bezpečnostní riziko vnímá i starosta Kámene Václav Bárta. Podle něj budou mít vrtule vyhřívání a chod VE budou kontrolovat dva technici. „Na stavbu větrníků už bych znovu nekývl. Musejí to pořádně zabezpečit nebo to včas při námraze vypnout,“ myslí si Bárta.

V Pavlově jsou kamery

Firma APB Plzeň provozuje také dvě elektrárny v Pavlově. Ty musely být kvůli problémům s námrazou odstaveny.

„Provozovatel na nich instaloval kamery, kterými chce námrazu monitorovat. Rozhodli jsme se, že to budeme kontrolovat i my,“ ujistil Deník o přijatých opatřeních vedoucí jihlavského magistrátního odboru dopravy Ján Tinka.

Pavel Březina ve čtvrtek Deníku řekl, že se v zimě námraza tvoří všude. „Vy jste nikdy neměl na domě rampouch?“ snažil se problém s námrazou na lopatkách VE bagatelizovat. Stavbou další větrné elektrárny tak blízko silnice byl včera překvapen i hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil. „To snad není možné,“ byla jeho první reakce.

„Provozovatel bude muset jednoznačně dokázat, že provoz větrníků je bezpečný,“ podotkl Vystrčil. O podmínkách, které výstavbu VE na Vysočině provázejí a povolují, se chce blíže informovat.