Nové bydlení se stavět bude. Půjde však spíše o luxus pro bohaté

„Je to velmi těžké. Mohu dostat úvěr sedm set tisíc, ale ani to v Brodě nestačí. A paní na městském úřadě mi řekla, ať jdu do charity nebo pod most,“ popisuje trpkou zkušenost s hledáním bytu Petra Dočekalová, obývající se dvěma dětmi jediný pokoj na ubytovně.

„Nabídka převyšuje poptávku. Když se objeví nový byt, do dvou týdnů je prodán, ať je jakkoli drahý,“ informuje Milan Plodík, majitel realitní kanceláře. „Podepisuje se na tom velká migrace do města, hlavně díky náboru zaměstnanců ve Futabě. Za poslední rok jde o nárůst o tři sta až čtyři sta tisíc u ceny všech kategorií bytů,“ vysvětluje Plodík. Vzrůstem ceny o obdobnou částku u všech kategorií jsou však více postiženi zájemci o menší byty, protože ty zdražují o vyšší procento ceny.

Ve městě se chystají velké stavební projekty. Kupříkladu v lokalitě Čechovka se na jaře začne stavět 112 luxusních bytů. Dostupnost bydlení v nižších cenových relacích to ale nevyřeší.

„Mohu potvrdit, že je nedostatek hlavně malých bytů. Cena jednopokojového kolísá okolo osmi set tisíc korun. Jde spíše nahoru než dolů,“ říká Petr Doucha z realitní kanceláře Reality HB.

Roli hrají i vzdálené továrny

I podle realitních agentů Čeňka Douchy staršího a Čeňka Douchy mladšího z realitky ČM Vysočina se v Brodě sčítají dvě skutečnosti: nedostatečná výstavba a vzrůstající počet pracovníků v průmyslu přicházejících ze zahraničí.

„Pracovní síla je mobilní, a tak nás ovlivňuje třeba i jihlavský Bosch. V Kutné Hoře se nyní staví továrna na počítačové komponenty tchajwanské společnosti Foxconn, to může ovlivnit realitní trh klidně až v Golčově Jeníkově,“ předpovídá Doucha mladší.

Městské byty si často za zlomek tržní hodnoty mohou koupit stávající pronajímatelé. Neděje se tomu tak ale vždy. Například při prodeji jednopokojového bytu v Sázavské ulici teď město přistoupilo k obálkové metodě. Sešlo se celkem patnáct nabídek a konečná cena se vyšplhala na 950 tisíc korun.

„Městské byty by tu měly být jen pro sociálně potřebné, kteří si jiné bydlení nemohou dovolit. Výstavbu podporujeme nepřímo, přípravou zasíťovaných parcel pro soukromé investory na městských pozemcích. V poslední době šlo o Perknov a Spálenou stráň,“ podotýká radní Tomáš Hermann.