Uděláme něco pro kulturu ve městě, rozhodla se nedávno chotěbořská radnice. Proto zrušila odvody ze vstupného do městské pokladny.

„Chtěli jsme tím podpořit pořadatele společenských akcí, kde se platí vstupné,“ upřesnil starosta Tomáš Škaryd. Radnice si od tohoto kroku slibuje, že nyní budou organizátoři chotěbořského společenského života ještě aktivnější.

Podobný krok odsouhlasili nedávno i zastupitelé v Havlíčkově Brodě.

Podle místostarosty Přibyslavi Michaela Omese určuje odvody z výtěžku ze vstupného na společenské a kulturní akce městská vyhláška, kterou schvalují zastupitelé. Jenže praxe je taková, že „desátky“ od pořadatelů nikdo nevymáhá.

„Jsme rádi, že Přibyslav má nějaký společenský život. Nechceme pořadatele odrazovat tím, že je budeme nutit odvádět radnici peníze, zvlášť když kultura patří k nevýdělečným oblastem,“ vysvětluje místostarosta.

Zcela odlišný přístup zvolilo město Světlá nad Sázavou. Poplatky ze vstupného platí každý bez výjimky i v tom případě, kdy akci pořádá samo město.

Žádné peníze nechtěli

Město Ždírec nad Doubravou nikdy žádné poplatky ze vstupného na kulturní a společenské akce pořadatelům nestanovilo.

„Do budoucna ani neuvažujeme, že bychom něco podobného zaváděli. Když už se někdo rozhodne uspořádat kulturní akci, nebudeme mu ještě klást překážky,“ upřesnil místostarosta Jiří Pavlíček.

V obcích je zase záležitost výběru poplatků ze vstupného spíš věc rozumu a vzájemné dohody.

To je případ obce Sobíňov na Ždírecku.

„Máme u nás diskotéku a provozovatel má tento objekt pronajatý. Obci odvádí pravidelně nájem, proto od něho další poplatky nevybíráme. Jednou za čas se u nás koná například obecní bál, tam je to však na dohodě mezi obecním úřadem a pořadateli,“ nastínil situaci starosta Václav Ležák.