Starosta se obává, jestli provozovatelská firma dodrží slovo a dá skutečně tolik, kolik zaručovala

Ojedinělá akce přilákala desítky zvědavých diváků. „Je to lepší než televize,“ nechal se slyšet malý Dominik Kadlec z Kámene. „Jeli jsme kolem a museli jsme si to vyfotografovat. Bydlíme kousek za Brodem, o větrné elektrárně se u nás kdysi mluvilo, ale takové monstrum bych za barákem mít nechtěl,“ prohlásil Ivan Maurer.

„O stavbě elektrárny rozhodlo zastupitelstvo. Kdybych měl rozhodnout já, nevím, jestli bych byl pro. Co to přinese, ukáže čas,“ krčil rozpačitě rameny pan Josef z Kámene. Zdrženlivě se ke stavbě vyjadřoval i sám starosta obce Kámen Václav Bárta.

Mají jenom ústní sliby

„Před třemi lety od nás výhodně koupila pozemek firma Eldaco. Za obcí chtěla stavět dvě elektrárny s tím, že obec dostane jednorázový finanční bonus. S odstupem několika let pak pravidelnou částku do rozpočtu,“ uvedl Bárta.

„Mezitím uplynuly tři roky, firma se transformovala na společnost Wind Finance. Místo dvou elektráren bude stát jen jedna. Doufám, že výhody, které nám staronová firma přislíbila ústně, dodrží,“ povzdechl si starosta Kámene Bárta.

Jak se větrná elektrárna, jejíž pouhý stožár měří více než 108 metrů, staví, vysvětlil manažer projektu a šéf stavby Zdeněk Dydek z APB Plzeň. Tři listy obří vrtule o váze několika desítek tun, cestovaly na místo třemi speciálními kamiony z Německa.

„Nejdřív jsme museli zkompletovat velký jeřáb, který bude třílistou vrtuli zvedat. Nahoře na vrcholu stožáru už je gondola se strojovnou, kde se bude vítr přeměňovat na elektrickou energii,“ vysvětlil Dydek.

Vrtuli zkompletovali zaměstnanci firmy z Plzně společně s německými montéry už na zemi, což je podle Dydka jedna ze dvou možných variant stavby takových elektráren.

Pak následoval složitý proces vyzdvižení hotové vrtule nahoru na stožár. Kolik takových elektráren bude firma po České republice kompletovat, manažer Dydek neprozradil. Podotkl jenom, že větrné elektrárny už nejsou nic vzácného ani v srdci Evropy a jeho firma má pouze jediný úkol, elektrárny stavět. Nechtěl prozradit ani z jaké továrny v Německu vrtule pocházejí.

Kolaudační řízení na posouzení hotové stavby se uskuteční už tento týden, ve čtvrtek dopoledne na obecním úřadě Kámen u Havlíčkova Brodu. Pak by měl být podle starosty Bárty zahájen provoz elektrárny.

Starosta jen doufá, že firma Wind Finance dodrží slovo a stavba něco obci přinese. Podruhé by ale s něčím podobným zřejmě nesouhlasil.

Čtěte také:

Větrnou elektrárnu staví znovu blízko u silnice