Na místě starého havlíčkobrodského terminálu čekají lidé na spoje, které už nedorazí

Na nástupišti na starém nádraží čekala například o půl deváté skupinka lidí na autobus směrem na Prahu a nikdo nechtěl uvěřit, že žádný autobus k obrubníku nepřirazí.

„Chci jet do Golčova Jeníkova. Autobus má odjezd v 8.35,“ domníval se jeden z cestujících Leoš Klíma. Čekání však bylo marné.

Jiní cestující měli větší štěstí. Někteří řidiči ze své vlastní vůle a asi i proti předpisům na staré nádraží ještě zajížděli a skupinky neinformovaných pasažérů vyzvedávali.

„Nemohl jsem tam ty lidi nechat stát, nabral jsem jich na starém nádraží hned pět,“ svěřil se řidič společnosti ICOM František Bílý (jeho skutečné příjmení zní jinak, ale redakce ho zná). „Na novém nádraží jsem musel vystoupit z autobusu a sám si najít příslušné nástupiště. Hlavně že společnost má tři pytle dispečerů, ale s tímhle řidičům nikdo neporadil,“ zlobil se ještě řidič.

„Lidi se ptají nás, jenže my sami odpovědi neznáme,“ přitakal mu kolega ze společnosti Connex, který své jméno nechtěl sdělit vůbec.

„Tak nástupiště pro cestu do Přibyslavi jsem už našla, teď musím najít ještě to pro zpáteční cestu,“ sdělila Ivana Králová z Knyku, bloudící po terminálu. „Mně to připadá celkem přehledné, je tady ta světelná tabule,“ oponovala Hedvika Novotná.

Město pro informovanost obyvatel leccos udělalo. „Obeslali jsme školy a potřebné informace byly zveřejněny v radničních novinách,“ sdělila starostka Jana Fischerová.

Přímo na starém autobusáku je umístěna informační tabule, přehledně vysvětlující, jak se to má s dalšími zastávkami linkových autobusů ve městě.

„Měli ale hlavně uříznout ty staré cedule, nebo na ně aspoň vyvěsit šipku k novému nádraží,“ hartusila důchodkyně Alena Michlová, když se dověděla, že čeká na špatném místě.

Parkoviště bude už brzy

Na ploše by mělo parkoviště pro auta začít fungovat ještě tento týden. Nástupní ostrůvky zatím zůstanou, odstraňovat se budou snad na jaře.

„Auta zatím budou stát kolmo k nástupištím. Výjezdy na Dolní ulici uzavřou řetízky. Nakonec se odstraní zákaz vjezdu od Bezručovy ulice. Tudy se bude na parkoviště přijíždět, jediný výjezd vznikne na opačné straně stavební školy,“ popsal blízkou budoucnost dopravní policista Jiří Bouchner.

Autobusy ze starého nádraží ale tak docela nezmizí. Nadále se tu bude v případě některých spojů vystupovat.