VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lopatky větrné elektrárny v Kameni se dnes roztočí

Kámen - Pokud se nestane něco neočekávaného, roztočí se dnes lopatky více než sto metrů vysoké větrné elektrárny za obcí Kámen. Vyrostla v krátkém čase, teprve o víkendu na ni byla vyzdvižena vrtule. Zatím půjde o provoz zkušební.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Obr. Tato lopatka obřích rozměrů, kterou náš fotoaparát zachytil ještě na zemi, by se měla již zítra roztočit, a to přímo u silnice první třídy ve směru od Havlíčkova Brodu na Habry. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Musí se vyřešit připojení elektrárny k elektrické síti, zfázování. Pracovníci ze životního prostředí budou měřit hlučnost – zda provoz splňuje ekologické normy,“ přiblížil přípravné kroky Miloslav Beránek z haberského stavebního úřadu.

Zastupitelé o ní rozhodli sami

Ne všichni místní mají ze stavby radost. „Taková nestvůra je vidět široko daleko. A nikdo se tu lidí nezeptal, zda s tím souhlasí. Zastupitelé si to prostě rozhodli sami. Kde berou jistotu, že jsou k tomu kompetentní?“ zlobil se místní obyvatel Milan Němec.

„Schůzka zastupitelstva byla veřejná, takže se kdokoli mohl vyjádřit,“ odmítá kritiku starosta Kamene Václav Bárta. V okolních vsích, například v Olešné, měli ale lidé možnost vyjádřit se v anketě, což je přístup nesrovnatelně otevřenější.

Alespoň bezpečnost bude snad u této elektrárny dobrá. Zkušební provoz je stanoven na tak dlouhou dobu i proto, aby se hlučnost změřila při různých stavech okolní vegetace.

„Na elektrárně jsou také čidla, která zjistí případnou námrazu, jež by mohla z lopatek odletovat. Systém by vrtuli v takovém případě zastavil, dá se také nasměrovat směrem od silnice,“ doplnil Beránek.

Někteří místní se také obávají, aby Kámen nakonec nepřišel o peníze, které za umístění elektrárny s brněnskou firmou Eldaco vyjednal. Podle společnosti není důvod se bát. Pravdou je však to, že kdyby obec smlouvu uzavírala až teď a ne před lety, dostala by mnohem více.

„Obavy o peníze jsou zcela liché. Vyplatíme je. Dnes by sice mohla být nabídka větší, jenže v okamžiku uzavření smlouvy s Kamenem zkrátka byly ceny jiné, a my tehdy nabízeli dokonce více než ostatní,“ uvedla Iva Šťastná z brněnské společnosti Eldaco.

Místo původně plánovaných dvou elektráren nakonec bude na místě stát jen tato jediná. Místo milionu tedy Kámen jednorázově inkasuje půl milionu korun. Další peníze pak přijdou až po několika letech.

„Po skončení životnosti stavby ji na vlastní náklady odstraní investor. Elektrárna je stavbou dočasnou a u těch toto ukládá zákon,“ ujistila Iva Šťastná.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení