Obhájce obou rodin Igor Veleba se netají tím, že chce pro rodiny vyjednat milionové odškodné. „Můj návrh se bude pohybovat v řádu milionů, kolik, to nemohu upřesnit,“ řekl Deníku Veleba.

Naproti tomu právní zástupce třebíčské nemocnice Ondřej Dostál nechce o milionech ani slyšet. „Za rozumnou částku považuji kolem 200 tisíc korun,“ naznačil směr vyjednávání již minulý týden pražský advokát Dostál.

Igor Veleba už má v ruce hotové psychologické posudky na všechny aktéry kauzy včetně děvčátek Nikolky a Verunky. Posudky vypracovali odborníci v nemocnici v Praze – Motole.

„Posudky potvrdily, že oba páry utrpěly psychickou újmu. Jde o různé podoby stresu. Jinak celou situaci vnímali muži a jinak ženy. U nich se projevil mnohem větší stres během aktuálního dění. Velkou roli v psychice hrály i vzájemné výčitky, kdy se zejména otcové ptali, proč nezjistili záměnu ještě v porodnici,“ popsal některé ze závěrů posudků Veleba.

Obhájce nepředpokládá, že by posudky měly hrát tu nejdůležitější roli, ale považuje je za stěžejní hlavně v posuzování případu do budoucna.

„Obě rodiny mohou záměnou trpět i po letech. Byla by proto chyba, kdyby takový posudek vůbec nevznikl,“ poznamenal Veleba. Ten navíc předpokládá, že pokud dojde k soudnímu jednání, tak vznikne další revizní posudek.

Právník nemocnice Ondřej Dostál Deníku řekl, že dnešní schůzka pro ně znamená především seznámení s návrhy rodin.

„Přijmeme také všechny dokumenty a necháme si nějaký čas na jejich prostudování. Iniciativa je na straně žalujících, takže počkáme, s čím přijdou,“ poznamenal Dostál.

Podle informací Deníku by zásadnější rozhodnutí mělo vzejít z jednání, které je naplánováno na příští týden.