Naroste snížená sazba daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Tuto sazbu daně lze uplatňovat při stavebních a montážních pracích na již hotové stavbě. K 31. prosinci také končí výjimka vyjednaná s Evropskou unií, která umožňovala uplatňovat nižší sazbu daně i při budování bydlení nového. Nadále to bude možné jen u takzvaného sociálního bydlení, které musí splňovat určité podmínky, zejména co se týče podlahové plochy. Jenže i u sociálního bydlení bude tedy daň o čtyři procenta vyšší.

„Zájem je zvýšený, ale to je tak snad každý rok. Vždycky je čeho se bát. Teď lidé staví více kvůli dani, loni to bylo kvůli zvýšení cen energií,“ vzpomínal Tomáš Vodička z prodejny stavebnin Vala v Chotěboři.

Lidé si na vyšší cenu zvyknou

„Zájem o práce je nyní zvýšený, ale na jaře to vždycky zase opadne a staví se nerušeně dál stejným tempem. Lidé si na zvýšení cen vždy rychle zvyknou,“ domnívá se majitel stavební firmy Vítězslav Břoušek ze Štoků. „I my více prodáváme. Důvod je ale jen nepřímý - protože stavitelé mají víc zakázek. Daň v novém roce vzroste jen za práce, u materiálu zůstává stejná,“ řekl Jaroslav Halík, který v Radostíně prodává cihly, trámy či kamenné prvky v historickém střihu.

„Ano, mám ze zdražení strach. Nahoru má jít i úrok u půjček, snažíme se proto před Vánocemi dohnat, co jde. Objednáváme obklady, dlažbu, jsme domluveni se zedníky, že přijdou dělat i mezi svátky. Co je na tom divného, když chceme ušetřit každou korunu? Stát na podporu mladých rodin kašle, tak se musíme snažit sami,“ rozčílila se Marie Konečná.

Havlíčkobrodská radnice má rozpracovaných několik projektů, které se budou realizovat v příštím roce. To se týče hlavně rekonstrukce Bělohradské ulice. Na pracích však radnice neprodělá.

„Cena zůstává stejná tak, jak je zakotvena ve smlouvě,“ vysvětlil místostarosta Libor Honzárek. Oprava totiž začala letos, ale na žádost dodavatele se kvůli klimatickým podmínkám její dokončení odsunulo na rok 2008.

„Smlouvu jsme upravili pouze dodatkem, radnice tedy určitě nebude platit víc,“ dodal Honzárek. Podle jeho odhadů se náklady vyšplhají na 6 a půl milionu korun.