Druhá etapa začala, ukládat se ale může až dalších čtyřicet let

Nakonec se podařilo snížit cenu průměrně na 75 korun. Teď se zdá, že skládka přinese v příštích letech do rozpočtu miliony korun.

„Ukládání odpadu na vlastní skládku je pro nás finančně výhodnější, než kdyby nám odpad vozila nějaká firma jinam,“ řekla starostka Lenka Arnotová. Do konce října bylo možné ukládat odpad ještě na skládku v rámci I. etapy, nyní už se začal zavážet sousední připravený pozemek II. etapy.

Ukládat víc nebo si skládku šetřit?

Ročně může být na tuto druhou část skládky uloženo minimálně sedm tisíc tun odpadu, a v tomto objemu je i efektivní. Světlá sem ročně doveze 3,5 tisíce tuny a nyní se začalo jednat o tom, jak kvótu sedmi tisíc dodržet.

„Když by k nám ukládaly odpad i jiné svozové firmy, mohli bychom na tom vydělat. Ze zákona bychom na tunu odpadu dostávali příspěvek čtyři sta korun za uskladnění, stokoruna se platí na rekultivaci, a 350 korun bychom mohli účtovat cizí firmě za uložení odpadu,“ vysvětlila starostka.

Tunu by tedy cizí svozové společnosti ukládaly za 850 korun, což při roční ukládce 3,5 tisíce tun vychází na tři miliony do rozpočtu města. Radnice ovšem řeší dilema, zda si nenechat celou kapacitu skládky pouze pro sebe. Skládka má životnost deset let při sedmi tisících tun, třetí etapa pak dalších deset let. Když by se ovšem ukládal poloviční objem, celkem by měli Světelští vystaráno na čtyřicet let.

Jenže nikdo zatím neví, jakým směrem povede stát svou odpadovou politiku v budoucnosti. Pokud například upřednostní spalovny odpadu, bude se snažit utlumit ukládání odpadu na skládky. Pro radnici by tedy bylo výhodnější naplnit kapacitu skládky rychleji. „Jestliže jsme investovali do přípravy druhé etapy devět milionů, rádi bychom je získaly zpět. Od svozových firem je o ukládání odpadu u nás značný zájem,“ dodala starostka.

Součástí skládky, kterou provozují světelské Technické a bytové služby, je sběrný dvůr pro sběr nebezpečného odpadu. Kompostárna pozbývá významu, v nedalekých Závidkovicích roste soukromá bioplynová stanice.