Cíl je jediný: ztížit práci těm, kteří rádi v obchodech nakupují „za pět prstů“ nebo se jim líbí přehrabovat se v cizích kabelkách. „Před vánočními svátky v Chotěboři, stejně jako v celé republice, stoupá počet krádeží všeho druhu,“ konstatoval ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

A co zlodějíčkům v obchodech nejčastěji, obrazně řečeno, zůstává za nehty?

„Je to především alkohol. Pachateli jsou hlavně mladiství, kteří by si láhev nemohli legálně koupit, nebo známé firmy, které na pití nemají peníze,“ upřesnil ředitel. Zlodějíčky v obchodech většinou přistihnou samy prodavačky a zavolají strážníky, kteří postupují přesně podle zákona.

Od včerejšího dne ale budou strážníci navštěvovat cíleně vyhlášené obchody v centru, které jsou nejčastěji terčem nájezdu zlodějů, i místní supermarket. V různých časových intervalech tady zkontrolují pořádek. Stejně tak budou častější kontroly městských strážníků na chotěbořském náměstí, kde od pondělí začínají tradiční trhy řemesel, které trvají až do 21. prosince.

„Velká tlačenice v davu, to je přímo živná půda pro kapsáře. Proto by návštěvníci trhů měli sledovat nejen to, co se ve stáncích prodává, ale také bezpečí svých peněženek,“ upozornil ředitel.