Ty by pak prostředky použily na sociální, kulturní či jiné prospěšné účely. To se samozřejmě nelíbí obcím na Vysočině. Herny na jejich území jim totiž přináší řadu problémů včetně nárůstu kriminality.

Nechtějí přijít o peníze

Například v Jihlavě bojují ještě proti blikajícím jackpotům. „Křiklavé reklamy nám narušují historické centrum,“ uvádí mluvčí krajského města Radek Tulis.

Obce tak o své peníze nechtějí přijít. „S touto novelou nesouhlasíme. Příjmy by šly jinam a nepořádek by zůstal ve městě,“ uvedla za Pelhřimov Libuše Laštovičková. Podobně se Deníku vyjádřil i místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl: „Můj postoj je negativní,“ odpověděl.

„Novela úplně obešla legislativní pravidla vlády. Pokud uvedu příklad, tak až v roce 2015 budeme vědět, co způsobuje hazardní hraní. Sociostudie se přitom má zpracovávat jako první,“ řekl Deníku bývalý starosta Bystřice nad Pernštejnem a současný senátor Josef Novotný. „To, že by obce dostávaly peníze nepřímo od kraje, je naše zásadní připomínka,“ dodává.

Proti takovémuto přerozdělení peněz je i hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. „Myslím, že pokud automaty provozují města, která s tím pak mají problémy, tak by odvody měly jít do jejich rozpočtu, a ne krajského,“ zakončil.

Loni bylo v hracích automatech po České republice podle ministerstva financí prosázeno 52,8 miliardy korun. Novelu má schvalovat vláda ve středu 19. prosince.

INFOGRAFIKA (kliknutím zvětšíte)