Náklady na jeho provoz by snížilo třeba tepelné čerpadlo

Spočívá totiž v získání dotace z fondů Evropské unie, která by měla až devadesát procent nákladů uhradit.

Hned vedle budovy zimního stadionu, který zatím vypadá spíše jako tovární hala, má vyrůst v příštích letech další část s krytým bazénem a propojovací halou. Komplex by měl podle starosty Stanislava Vrby vypadat i lépe po architektonické stránce.

„Krytý bazén dlouhý pětadvacet metrů by měl čtyři plavecké dráhy a naprosto by stačil pro rekreační a školní potřeby. Počítáme, že by tam vznikly i nějaké vířivky a atrakce pro děti, v dalším patře by pak mohla být restaurace, sauna a solárium, bazén pro matky s dětmi a od shora dolů tobogán. Z fitness centra by měl být přístup na střechu s výhledem k řece,“ popsal nákresy před sebou starosta. Chybět by nemělo ani ubytování.

Jiné zdroje

Vypracovaná dokumentace se vedení radnice líbí, výhrady však mají k tomu, aby veškeré energie bral bazén ze sítí. Dali by přednost alternativním zdrojům, jako je tepelné čerpadlo, solární panely a podobně. Využít by se dalo i ztrátové teplo ze zimního stadionu.

„Díky tomu by nemusel být bazén tak energeticky náročný a město by mělo jeho provoz utáhnout,“ myslí si starosta. Prodraží se tím sice zhruba o deset milionů pořizovací náklady, které se tak vyšplhají třeba až na 80 milionů korun, ročně by se ale na energiích spousta peněz ušetřila.

Podmínkou výstavby bazénu je ovšem značná dotace z Evropské unie. Ani padesátiprocentní podíl by si radnice nemohla dovolit zaplatit, do akce se pustí pouze v případě, že by získala kolem devadesáti procent. „Náš podíl by byl kolem osmi milionů, což bychom snad naspořili. Do osmdesáti milionového úvěru bychom jít nemohli,“ vysvětlil Vrba.

Zimní stadion stojí na břehu Sázavy, a tak oponenti výstavby bazénu volají, co se se stavbami bude dít při povodni. Starosta má však i tady argument: „Stadion i bazén by stály metr nad stoletou vodou. Pod zimák jsme museli udělat velmi kvalitní podloží, naválcovalo se tam spousta štěrku a kamení, tak se není čeho bát.“ Pokud by Ledečští získali v příštím roce dotaci, mohl by poté bazén stát do dvou let.