Provozovatelská firma účtuje obcím za připojení nehorázně vysoké nájmy

„Firma předložila nejlepší nabídku. Dnes se ukazuje, že k nejvýhodnějším nepatří,“ přiznal manažer projektu sítě Lukáš Fiala z Městského úřadu v Chotěboři.

Někteří starostové SVOP, kteří se k síti připojili, jsou nespokojeni s nehorázně vysokými poplatky za využití sítě, které přitom neodpovídají nabízené kvalitě.

„Připojili jsme základní školu a úřad. Firma nám účtuje 40 tisíc korun ročně, na příští rok chce už 54 tisíc. Přitom když ve škole zapojí všechny počítače, výrazně se sníží rychlost přenosu dat,“ stěžoval si starosta Krucemburku Jiří Havlíček. „Někdo nás tady tahal za nos,“ prohlásil na zasedání SVOP. Jak zdůraznil, když se síť budovala, byla řeč jenom o jejích výhodách.

Spokojený není ani starosta Sobíňova Václav Ležák. „Připojili jsme školu a úřad. Máme platit 15 tisíc, přitom síť užíváme pár měsíců. Donedávna nám tytéž služby poskytovala soukromá firma za částku nesrovnatelně menší,“ posteskl si starosta.

Pět let nemohou ven

„Firma z Chrudimi prý počítá obcím pronájem sítě podle obyvatel. To se mi nezdá. Bohužel je to projekt, na který přispěla Evropská unie a my z něho nemůžeme pět let vycouvat ,“ tvrdí starosta Krucemburku. „Od Nového roku to má být lepší, ale moc nevěřím,“ zapochyboval starosta Ležák.

„Když přijeli zaměstnanci chrudimské firmy, doslova jsem nad nimi stála, dokud připojení k síti nebylo podle mých představ. Poplatky, které si firma účtuje, jsou opravdu vysoké,“ potvrdila starostka Vilémova Jaroslava Dvořáková.

Jedině pronájem

„Metropolitní síť jsme si nepořídili a jsme rádi,“ shrnul starosta Podmoklan Jiří Zatřepálek.

Podle předsedy SVOP Miloše Uchytila by si nespokojení uživatelé měli stěžovat písemně do konce ledna. „Zástupci svazku projednají s firmou snížení nejvyšších nájmů,“ snažil se předseda uklidnit situaci.

Vysoké náklady na provoz sítě je možné snížit: „Část kapacity sítě pronajmout,“ vysvětlil Uchytil. Ale to svazek zatím nemůže, dokud některé úřední záležitosti nejsou úplně vyřešeny. SVOP na budování sítě získal dotaci z Evropské unie. Z více než 20 obcí svazku se k ní nakonec připojilo jen 11.