Půl milionu na úředníka? Hodně!

„Dávat na čtyři stovky úředníků krajského úřadu přes 200 milionů nám přijde hodně. Ve finále na každého připadne půl milionu,“ pronesl těsně před schvalovacím mechanismem krajský zastupitel Zdeněk Dobrý (KSČM).

Částka se může zdát závratná, ovšem při bližším zkoumání je zřejmé, že tomu tak není. Při průměrném platu 20 tisíc měsíčně totiž dosahují pouze mzdové náklady armády úředníků výše 100 milionů.

„Nechceme, aby měli nižší platy, ale aby jich nebylo tolik,“ dodal Dobrý. To další opoziční straně – ČSSD – vadí jiná věc. Systém schvalování rozpočtu.

„Vadí nám, že schvalujeme rozpočet bez příloh. Tedy pouhé konečné částky, například pro zdravotnictví a školství,“ řekl předseda krajských sociálních demokratů Libor Joukl a ihned uvedl příklad:

„V příloze může být vyčleněno, třeba pro střední školu, sedm milionů. Pak se ale může stát, že peníze se použijí na opravu krajského úřadu a škola peníze nedostane. Pokud by byl rozpočet schvalován s přílohami, muselo by o každé změně rozhodnout zastupitelstvo. Dnes k tomu stačí souhlas devítičlenné rady kraje,“ přiblížil Joukl.

„Takto se v historii kraje nikdy nehlasovalo. Pokud zůstaneme u zmíněné školy: vypukne v ní havárie a bude třeba vyčlenit na opravu peníze. Musíme reagovat okamžitě, a ne čekat tři měsíce na zasedání zastupitelstva,“ argumentuje krajský radní pro oblast majetku a financí Miroslav Houška (KDU–ČSL).

I přes všechny námitky však byl rozpočet na rok 2008 nakonec schválen. A na co se můžeme těšit? Tak například na čtyři velké investiční akce v nemocnicích nebo výstavbu nových obchvatů a silnic.

Navýšení o 10 milionů oproti loňsku se dočkala položka „zastupitelstvo kraje“. To zahrnuje VIP akce, odměny radním a zastupitelům či cestovné. „Je to z důvodu spolupráce se Zakarpatskou oblastí, kam je vyčleněno 5 milionů. Dalších pět pak na zastoupení Vysočiny v Bruselu,“ přiblížil radní Houška. Nejméně pak získá životní prostředí. Většina jeho výše je určena na ochranu rašelinišť, mokřadů a stepí.

INFOGRAFIKA (klikněte na obrázek pro zvětšení)