„Před několika dny obdržel manažer sítě Lukáš Fiala z Chotěboře e-mail od firmy Infos, jež dodala internetové kiosky firmě Coprosys. Ta měla za úkol kiosky instalovat. Infos tvrdí, že kiosky jsou stále v jejich vlastnictví, soudí se s firmou Coprosys, která jim údajně za ně neuhradila fakturu, neboť v zakázce byly vady,“ informoval starosty SVOP předseda Miloš Uchytil.

Firma prý hrozí, že si už instalované kiosky odveze. „Je to pravda. Firma Coprosys nám stále nezaplatila za odebrané internetové kiosky. Byla jich necelá desítka, Coprosys nám dluží do dnešního dne přes 300 tisíc korun,“ potvrdil informaci zástupce Infosu Jaroslav Novotný s tím, že jeho firma má právo si nezaplacené zboží vzít zpět.

Podle Uchytila Svazek obcí Podoubraví své povinnosti splnil a závazky uhradil.

„Pokud by firma Infos odvezla kiosky, tak se to ohlásí policii jako krádež,“ zdůraznil Uchytil. Podle Novotného z Infosu má ale SVOP zřejmě smůlu. Infos si údajně kiosky odvézt může kdykoliv, byť se snaží udělat maximum, aby k takovému kroku sáhnout nemusel.

Prodali, co jim nepatřilo

„Podle mých informací se jedná o stavbu, na kterou svazek získal dotace z Evropské unie. Jeho povinností bylo zjistit si, jestli všechno kolem jejich zakázky je v úplném pořádku. To se nestalo,“ konstatuje Novotný. „Firma Coprosys prodávala něco, co jí nepatřilo a za odebrané kiosky naší firmě nezaplatila. My máme tedy právo ze zákona si nezaplacené zboží vzít,“ prohlásil kategoricky.

Stanovisko ředitele Coprosysu Roberta Složila se nám přes veškerou snahu nepodařilo získat. Na naše výzvy, aby se k problému vyjádřil, vůbec nereagoval, byť byl upozorněn, že v tom případě se v tisku objeví jen stanovisko jedné strany – firmy Infos. Zprostředkované vysvětlení nám podal aspoň manažer metropolitní sítě Lukáš Fiala: „Firma Coprosys uvádí, že na internetové kiosky podávala reklamaci, protože se u nich objevily určité závady. Myslím, že tento spor se týká hlavně obou firem a měly by si ho mezi sebou vyřešit samy.“

Problémem však je, že když se mezi sebou dohadují dvě soukromé firmy, může být Svazek obcí Podoubraví v tomto případě nakonec tím třetím a jediným, kdo by na soudní spor mohl vážně doplatit.