Proti skladu v zástavbě Světlá nad Sázavou nic nemá, změnila i územní plán

„Nepodnikám tady první rok. Mám sice firmu v Praze i s hlavní kanceláří, ale tady je soustředěná veškerá má výroba. Nelíbí se mi, že mi tady hází klacky pod nohy. Snaží se mi bránit v podnikání. Ale přece i tady spousta lidí podniká, takže ví, co to obnáší za martýria,“ zlobí se Jaroslav Kysela. Ten chce na pozemku o třech tisících metrech čtverečných postavit středně velký rodinný dům a halu, která by sloužila jako skladová a kde by byla i administrativa.

Obyvatelé řadovek ovšem s výstavbou nesouhlasí.

„Nechce to tady nikdo, kdo v okolí bydlí. Od plotu naší řadovky by stála hala jen dva metry, a to má mít výšku téměř sedm metrů a délku pětatřicet metrů,“ zlobí se Miroslava Kosová. Zároveň poukazuje na to, že město má svoji podnikatelskou zónu, kam tyto objekty patří.

Protestující si diktují podmínky

„Tady je zástavba rodinných domků a řadovek. Původně tu byla schválena v územním plánu občanská vybavenost, brala bych nějakou prodejnu, ale ne takový velký objekt, který tu chce pražská firma postavit. Je to její pozemek, ale ta hala se sem vůbec nehodí,“ dodala Kosová.

Jedna z oslovených sousedek by si tu přála spíše parcely pro rodinné domky.

Světelská radnice už požádala o změnu územního plánu, aby tu hala stát mohla. Starostka Lenka Arnotová dostala na stůl nesouhlas 118 lidí, kteří žádali, aby územní řízení přerušila, což ale nemůže. Protestující přišli tedy s podmínkami, za jakých by postavení haly akceptovali. Investorovi byly podmínky předány a ten se snaží je plnit.

Už nyní uvádí údaje o rozměrech haly jiné: výšku snížil na zhruba čtyři nebo pět metrů, délku haly na 30 metrů. Halu více odsunul od hranice pozemku. Sloužit má pouze jako sklad sklářských výrobků. Budova bude navíc zcela závislá na slunečním svitu, což zatím nemá v regionu obdoby.

„Podle mě se lidé nejvíc bojí toho, že by se mohla hala v budoucnu rekolaudovat a že by se tu pak provádělo broušení nebo leptání skla, případně jiná aktivita,“ řekla starostka s tím, že takové úvahy jsou však předčasné. Zároveň dodává, že město musí hájit zájmy obou skupin, aniž by chtělo jednu, nebo druhou poškozovat.

Až projde územní řízení státní správou a bude vydáno rozhodnutí, mají občané ještě možnost odvolat se ke krajskému úřadu, případně jít k soudu.