„Podobná situace bývala v poslední době pokaždé koncem roku, kdy se měnila vyhláška a s ní výše úhrad za léky,“ tvrdí magistři z havlíčkobrodské lékárny na náměstí s tím, že ale žádné fronty u nich přede dveřmi nestojí. V největší míře si pro medikamenty chodí kromě seniorů chronicky nemocní pacienti.

Zvýšený zájem o léky na recept zaznamenali magistři v chotěbořské lékárně.

„Zájem pacientů je skutečně značný,“ potvrdil i Tomáš Tecl z přibyslavské lékárny. Podle jeho slov se však v tomto případě kloubí hned dvě skutečnosti: vánoční svátky, kdy se pravidelně chronicky nemocní raději předzásobí, aby nezůstali nečekaně bez léků a blížící se ministerská vyhláška. Ale ani v Přibyslavi nestojí čekající pacienti před lékárnou frontu.

Větší množství léků předepisuje svým pacientům v těchto dnech praktický lékař Jan Ondrák z Lipnice nad Sázavou. „Nejde jenom o důchodce. Obrazně řečeno, připomíná mi to trochu situaci za komunistů, když se rozkřiklo, že něco zdraží a nebo nebude. Hned se našli jedinci, kteří si dělali zásoby, aby je pak museli vyhodit,“ konstatuje Ondrák.

Také praktický lékař Jaroslav Pučalík z Havlíčkovy Borové v poslední době předepsal některým pacientům vyšší množství léků, ale jak dodává, není to nijak extremní.

„Zásobují se hlavně chronicky nemocní,“ upřesňuje praktik.

Podobnou zkušenost má i praktický lékař Alexander Varjassy z Havlíčkova Brodu. „Zásobují se hlavně chronicky nemocní pacienti a senioři, kteří se bojí, že nebudou mít po novém roce peníze,“ vysvětluje lékař.