Zabezpečení pořádku na náměstích i v ulicích si vyžádá plné nasazení. Tak to bude i v Havlíčkově Brodě.

„V poslední den v roce si žádný ze strážníků nebere dovolenou. Budeme sloužit všichni,“ upřesňuje zástupce ředitele MP v Brodě Stanislav Čeloud.

Do ulic vyrazí jedna motohlídka a jedna pěší dvojice. Hlídat budou nejenom náměstí, ale také ulice a okrajové části. K tomu bude hlídkám pomáhat také devět kamer nainstalovaných v centru a v blízkém okolí.

Zvlášť vytipované kritické lokality strážníci nemají, svou pozornost kolem půlnoci soustředí především na náměstí.

„Nerad bych lidem nařizoval, co mají a nemají dělat,“ říká Čeloud. „Chtěl bych však upozornit na podomácku vyráběné petardy, nebo na pyrotechniku, kterou by mohli užívat mladší, než doporučuje výrobce. To je vždy hazardování se zdravím,“ vysvětluje.

 

Mohou být i sankce

Městští strážníci v Chotěboři posilují hlídky na Silvestra každý rok. „Dohlížíme hlavně na průběh ohňostroje, který je v Chotěboři tradicí,“ informuje ředitel tamní městské policie Jiří Novotný. Společně s dobrovolnými hasiči zabezpečují náměstí v čase konání ohňostroje.

Hlídka pak dohlíží i na zábavu po půlnoci. „Lidé totiž pod vlivem alkoholu mnohdy přeženou oslavy konce roku a různým způsobem narušují pořádek ve městě,“ popisuje své zkušenosti Novotný. Zároveň dodává, že i v takových případech strážníci jistou míru tolerují.

„Pokud však někdo překročí hranici, situaci řešíme sankcí,“ uzavírá.

Městská policie ve Světlé nad Sázavou bude v poslední den roku sloužit také v plném nasazení. Město totiž pořádá ohňostroj a strážníci budou dohlížet na jeho bezproblémový průběh.

„Budeme se snažit hlavně o to, aby se nikomu nic nestalo,“ slibuje velitel MP Zdeněk Novák.

Ve Světlé si už na pracovní Silvestry zvykli, službu berou jako každou jinou. „Střídáme se každý rok. Je to určitá daň práci, ale chceme ji dělat, tak to musíme akceptovat,“ dodává Novák.