Tím ovšem zajímavosti místa vypočítány nejsou. Na místo se vydejme se starostou městyse Česká Bělá Václavem Jarošem.

Kaple je zasvěcena čtrnácti svatým pomocníkům, podobně vysvěcena je například kaple v Luži poblíž hradu Košumberk nebo v Karlovarském kraji v Chlumu Svaté Máří, kde jde dokonce o kostel. Další je pak třeba na Tachovsku. „Kdo ji postavil, nevíme, ale je datovaná 1762. Stojí na Šibeničním vrchu, nejvyšším bodě katastru obce Česká Bělá,“ řekl starosta městyse Václav Jaroš. V kronikách ani v jiných pramenech ovšem nenašel důvod, proč předci zvolili zrovna zasvěcení čtrnácti pomocníkům.

 

Chtějí ji opravit

Kaplička je dnes v zoufalém stavu, téměř zcela zdevastovaná. Posledním vlastníkem byl rod Sajfertů, který měl v České Bělé velkostatek. „Po válce přešel všechen jejich majetek státu, majitele změnila i kaplička. Rod po revoluci zrestituoval pozemky pod kapličkou, ale vlastní budovu ne. Dnes jednáme o tom, aby byla kaple od státu převedena zpět na potomky původních majitelů,“ vysvětlil starosta. Právě s nimi by se chtěl pak dohodnout, aby kapli věnovali České Bělé. „Chtěli bychom se pokusit pak kapličku opravit,“ dodal.

Hned za kapličkou stojí asi patnáctimetrový stožár, podobný těm, které vyrostly jako houby po dešti na ostatních kopcích pro mobilní operátory. Tento byl ale postaven ve třicátých letech minulého století, byť téměř shodně, jak se staví stožáry dnes. „Je to letecký maják, který sloužil letecké dopravě na trase z Prahy do Brna,“ vysvětlil Jaroš.

Na Šibeničním vrchu je ovšem vidět ještě jakési návrší, které ve skutečnosti ukrývá vojenský bunkr. „Armáda ho postavila někdy v sedmdesátých letech na způsob vojenské hlásky. Dnes je ale opuštěný,“ doplnil. Šibeniční vrch u České Bělé tedy rozhodně stojí za návštěvu, jen je potřeba nezapomenout na pořádné boty. Turistům se městys nebrání, naopak doufá, že v budoucnu nabídne na Šibeničním vrchu pohled na zrekonstruovanou kapli.