Jak prozradil, pracoval téměř třicet let v dělnické profesi a nikdy neměl na rozhazování. „Dneska jsem naštěstí placení ušel. Vezl jsem manželku na vyšetření a pan doktor mi řekl, že je to jenom konzultace a za tu se neplatí. Celá reforma ministra Julínka je výhodná jenom pro horních deset tisíc. Ti nějakých třicet korun u doktora, třicet korun za recept a šedesát korun za postel v nemocnici v peněžence ani nepocítí. Ale my, co se živíme rukama, obracíme každou korunu,“ mračí se dělník.

Jak „domluvit“ automatu, aby vydal potřebnou stvrzenku, nebo aby rozměnil peníze, to byl už od brzkého rána nejčastější úkol nemocničních recepčních.

„Tam dovnitř hodíte mince, vypadne vám potvrzení. Když nemáte drobné, rozmění vám automat vedle, ale ten přijímá papírové peníze jen do hodnoty dvou set korun,“ upozorňovaly recepční často bezradné pacienty.

„Už jsem na to byla připravená. Měla jsem u sebe čtyřicet korun v drobných. Nějak jsem ty peníze hodila dovnitř a vykoukla stvrzenka,“ zhodnotila svoje první setkání s platebním automatem úřednice Eva Jakešová.

Podle jejích slov byl nemocný zvyklý chodit k doktorovi zadarmo a teď si jen těžko zvyká, že je všechno jinak.

 

Do kterých kapes

„Souhlasím s placením za pobyt v nemocnici. Doma vám také nikdo nepřinese jídlo zadarmo, ale těch třicet korun za vyšetření se mi moc nelíbí. Smířila bych se s veškerým placením, jen kdybych si byla jistá, že ty peníze zůstanou opravdu v nemocnici. Bojím se však, že ty peníze skončí stejně v úplně jiných kapsách,“ usmála se hořce úřednice.

Petr Blažek přivezl do nemocnice na vyšetření vnučku. „Myslím, že pro dospělého není třicet korun za vyšetření tak vysoká položka, když si uvědomím, kolik peněz někteří z nás prokouří nebo nechají v hospodě. Ale vybírat poplatky i za děti, to se mi moc nelíbí,“ konstatoval rozmrzele dědeček.

INFOGRAFIKA: Poplatky ve zdravotnictví

(kliknutím zvětšíte)

Vadí vám poplatky?
Souhlasíte aby platily i matky za pobyt svých právě narozených miminek?
Mají platit těžce nemocní staří lidí za choroby, za které nemohou?
Váš názor nás zajímá!
Podělte se s ostatními čtenáři o svůj názor na poplatky ve zdravotnictví!
Zapojte se do diskuse na adrese jihlavsky.denik.cz/poplatky