Vyplynulo to z komunitního plánu, který nedávno schválili chotěbořští zastupitelé.

„Podílelo se na něm jak město Chotěboř, tak poskytovatelé sociálních služeb i ti, kteří tyto služby nejčastěji využívají,“ upřesnil starosta Tomáš Škaryd. Komunitní plán vznikal v rámci projektu Evropské unie.

Podle starosty měl plán zmapovat sociální služby ve městě a zjistit, jaké nové služby Chotěboř potřebuje nebo naopak, které by mělo výrazně posílit. Výsledky pak zkonfrontovat s plány kraje Vysočina.

„ Z našeho komunitního plánu vyplynulo, že pro nás v Chotěboři je prvořadý rozvoj a podpora terénní pečovatelské služby, která je v současné době na vysoké úrovni. Jenže víme, že kraj Vysočina tento požadavek do budoucna nepodpoří, protože se chce věnovat rozšiřování kapacit domovů pro seniory v rámci kraje,“ vysvětlil starosta.

 

Vlastní peníze

Proto město Chotěboř bude i v příštím roce investovat do rozvoje terénní pečovatelské služby z vlastního rozpočtu téměř čtyři miliony korun. Vlastní domov město stavět neplánuje, protože podle starosty nemá prostředky na stavbu, ani na následný provoz.

V Chotěboři je zatím jeden domov s pečovatelskou službou, který je ale v současné době obsazený. Zájemci však podle Škaryda mohou požádat o umístění v některém z okolních zařízení.

Nový domov s pečovatelskou službou otevřela obec Slavíkov, vlastní domov má městečko Krucemburk, kapacitu svého zařízení pro seniory rozšířilo město Ždírec nad Doubravou.