Haškologové světa, pozor!

Nápad téměř ročních oslav se zrodil v hlavě nadšenců na podobném setkání v Lipnici loni v dubnu. Vnuk spisovatele Richard Hašek má „na svědomí“ plán uspořádat mezinárodní konferenci Hašek a Švejk – součást světového myšlenkového kontextu, která se má už v dubnu na Lipnici konat. Jejími účastníky budou haškologové a švejkologové z celého světa, překladatelé Haškovy tvorby do jiných jazyků. Zajímavostí je, že Švejk byl přeložen už do 58 jazyků světa, jenom v Česku byl vydán nejméně čtyřicetkrát.

„Dorazí i čínská velvyslankyně, ale ne jako diplomatka, ale jako bohemistka. Přijedou i překladatelé z hebrejštiny, čínštiny a podobně,“ prozradil Richard Hašek s tím, že všechny ostatní akce oslav vzešly od jeho přátel a příznivců Haška, a že byli také zapojeni do jejich realizace.

V červenci se má Jaroslav Hašek dočkat další významné pocty: na plácku mezi hostincem a hřbitovem, kde je pochován, bude instalována jeho bronzová socha.

„Sochař Josef Malejovský ji vytvořil už v roce 1988. Tenkrát ji soudruzi neschválili, protože Hašek vypadá příliš bohémsky. Takže se na ni prášilo v depozitáři v Lounech a u nohou jí ležel Lenin,“ doplnil Richard Hašek. Třetí událostí regionu bude odhalení pamětní desky na budově vlakového nádraží ve Světlé nad Sázavou, kde 25. srpna 1921 vystoupil Hašek s Jaroslavem Panuškou z vlaku a pak zastávkami v mnoha hospodách putovali na Lipnici, kde se Hašek později usadil a zemřel.