Po čtvrtečních komplikacích s kolonou kamionů, které úplně zablokovaly hlavní tah od Havlíčkova Brodu na Jihlavu, pokračovaly problémy i v pátek.

„Poslední kamion jsme vyprostili kolem třetí hodiny ranní, zhoršující se počasí v průběhu dne však opět udělalo své. Proto jsme pro kamionovou dopravu uzavřeli oba směry,“ komentoval v pátek situaci na silnici první třídy vedoucí dopravního inspektorátu Václav Pejcha.

Kamiony jsou proto odkláněny na Humpolec. I tato silnice však od Brodu začala být jen velmi těžce průjezdná. Je to ale jediná možnost, jak se dostat do Jihlavy nebo jinam. Všechny silnice byly průjezdné i pro kamiony až po 17. hodině.

 

Vozovka potřebovala sůl

Kolony a zácpy se také tvořily od Čáslavi směrem na Golčův Jeníkov a Brod. "Kamiony odstavujeme a pouštíme tak po minutě. Vozovku tam už prosolili, tak snad to bude lepší,“ popsal Pejcha. Kolem třetí hodiny odpoledne se situace natolik zklidnila, že doprava v tom směru už projížděla bez větších potíží.

Náročné chvíle určitě zažívali řidiči jedoucí z Havlíčkova Brodu do Chotěboře. „Silnice druhé třídy je jen velmi těžko průjezdná. Řidiči si musejí dávat pozor na sněhové jazyky a silný vítr,“ podotkl Václav Pejcha.

„Všude byly kupy sněhu. Na vozovce bylo místo tak pro jedno auto. Jel jsem velmi opatrně,“ potvrdil řidič Miloš.

„Jsme v pohotovosti čtyřiadvacet hodin. V terénu máme každého, kdo má ruce a nohy,“ tvrdí však vedoucí ze Správy a údržby silnic Havlíčkův Brod, Václav Dipold. Podle jeho slov vyjely všechny sypače, radlice, traktory i nakladače. „Silnice jsou poměrně průjezdné, ale řidiči musejí dbát na opatrnost,“ upozorňuje.

Těžkosti však způsobuje vítr. „Jakmile se nám podaří některý úsek silnice prohrnout, vítr ho opět zafouká,“ vysvětluje Dipold. Tradičně mají silničáři největší problém s kamiony. „Jeden jsme vyprošťovali u Ždírce nad Doubravou,“ informuje.

 

Všude blikala auta

Dostat se domů z práce málem nezvládla paní Gabriela z obce u Havlíčkova Brodu. „Jezdím na Hurtovu Lhotu a Vadín a silnice byly strašné. V pátek mám naštěstí dovolenou, ale i tak jsem ráno potřebovala do Brodu. Všude kolem mě jely kamiony, auta blikala,“ svěřila se se zkušenostmi. O víkendu plánuje s manželem lyžování na Žďársku. „Mám strach, jestli tam vůbec dojedeme,“ dodala s obavou.

Neprůjezdná byla také silnice od Havlíčkova Brodu směrem na Přibyslav, kde čekající řidiče blokoval kamion až do oběda.