Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Pejcha: Policista musí být v krizové situaci trochu nad věcí

Havlíčkův Brod - V případě krizových situací, závažných nehod nebo větších problémů na silnicích je první, koho volají. Čas od času musí v noci vstát z postele a jet do terénu. Vedoucí dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Václav Pejcha však tvrdí: Musíte se dívat i na ty lepší věci a být vděčný za pozitivní vazbu od lidí, kterým jste pomohli.

14.1.2008
SDÍLEJ:

Vedoucí dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Václav Pejcha. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Začátek roku pro vás nebyl jednoduchý: kolona asi sto kamionů mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, 85 kamionů mezi Golčovým Jeníkovem a Brodem a 30 kamionů směrem na Humpolec. V terénu zřejmě bylo všechno, co má ruce a nohy…Do akce se zapojilo dvanáct hlídek dopravní a pořádkové policie, na pomoc přispěchal i hasičský záchranný sbor. Lidi se venku střídali, když je mínus šest a devadesátikilometrový vítr, tak jste za hodinu tak promrzlý, že toho máte dost. Je důležité zajistit, aby se hlídka měla na chvíli kde ohřát, napít se teplého čaje. Jednou z nejdůležitějších věcí je dát pozor na to, aby v koloně kamionů nezůstalo viset osobní auto s dětmi uvnitř.

Co všechno jste museli zabezpečit?
Především je potřeba najít bezpečnou objízdnou trasu. Museli jsme nějakým způsobem dostat kamionovou dopravu na dálnici, autobusy a osobáky navést tak, aby se lidé dostali z práce, do práce, domů. Důležité je zprůjezdnit všechny silnice, aby byly sjízdné napříč regionem.

Jak v případě krizové situace vypadá pohotovost? Povoláváte do služby čerstvé posily z domu, nebo zůstanou ti, kteří jsou v práci od rána?
Pokud je potřeba, na základně zůstávají ti, kteří slouží od rána. V tom případě jim poskytneme zázemí. Musí mít možnost se najíst, napít i na hodinku si odpočinout. Policisté jsou však ve většině případů z Brodu nebo okolí, takže jsou doma na telefonu a v případě nutnosti okamžitě dorazí.

Nedávné komplikace na silnicích si vyžádaly nejenom celý den, ale i celou noc na nohách. Máte v takovém případě, co se týče oblečení, dostatečnou výbavu?Základní výstroj policisty zahrnuje zimní bundu i zimní doplňky. Pak máme auto a samozřejmě si vozíme horký čaj. K běžnému vybavení patří i zbraň.

Stalo se, že jste ji museli použít?
Zatím ještě ne, ale nadávek jsme si užili dost: od blbců až po ty vulgární. Policista musí být v takové situaci trochu nad věcí. Netvrdím ale, že někdy neselže i on. Možná někomu odpoví ostřeji, nebo odsekne. Lidé by však měli pochopit, že tam s nimi nemůže u cigárka debatovat o počasí.

Když jste v terénu i v noci, máte za to příplatky nebo mimořádné odměny?
Záleží na každém nadřízeném, jak zvláštní nebo krizové situace ohodnotí. Příplatky na noc, mráz nebo že fouká vítr, však nemáme.

Vy z pozice nadřízeného jste nějakým způsobem nedávné události ohodnotil?
Ano, už jsem poslal návrh, aby lidé, kteří pracovali ve čtvrtek, pátek a v sobotu, byli po zásluze odměněni. Patří jim to právem.

Na telefonu jste čtyřiadvacet hodin denně. Jak často vás služba v minulém roce v noci tahala z postele?
Nevím to jistě, ale například za prosinec to bylo asi pětkrát. Neříkám, že vždycky domov opustím, ale už to není nic zvláštního. Rodina si po tolika letech zvykla a bere to jako součást mé práce.

Mimořádné situace – ať už jde o sněhovou vichřici nebo povodně – určitě prověří charakter, osobnost každého jednotlivce. Setkal jste se za patnáct let v řídící funkci s člověkem, který kvůli náročnosti tuto práci vzdal?Znám člověka, který si po letech řekl: Dost! Nováčka jsem však nezažil. To ale těžko zjistíte, nikdo se nepřizná, že mu to nedělá dobře. Pak se ten člověk objeví třeba na jiné pozici. Ale nepamatuji si nikoho, kdo by ode mě odcházel proto, že nesnesl psychickou zátěž.

Jaká byla vaše nejtěžší zkušenost v terénu?
Nejhorší je, když přijedete k nehodě, kde jsou smrtelná zranění a když tam jsou děti. Vybavuje se mi konkrétní případ. Zemřela maminka se svým synem. Bylo mu asi osm, ve stejném věku jsem tehdy měl doma syna i já.

Vaše práce si zřejmě vyžaduje mnoho sil, ale i spolupráci s dalšími lidmi. Kdo je pro vás pravou rukou?
Sám bych to jen těžko zvládal. Když jsem třeba na místě činu, potřebuji mít člověka na základně. Není to o tom, že se deset lidí nahrne na místo nehody a zbytek už nefunguje. Mám tady kolegy, o které se můžu opřít, je to můj zástupce Libor Šemík a vedoucí nehodovky Petr Dibelka. Nezbytná je také i pomoc pořádkových policistů obvodních oddělení a dalších složek integrovaného záchranného systému. Tato práce by však nefungovala bez dobrého kolektivu spolupracovníků, který na dopravním inspektorátě je.

14.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení