Město Chotěboř leží v nadmořské výšce 550 až 580 metrů nad mořem. Hlavně v zimě je to patřičně znát.

„Do zimní údržby investujeme až pět milionů korun ročně, za poslední velké sněhové kalamity jsme s financemi jen tak vyšli,“ vysvětluje starosta Škaryd.

Chotěbořsko se podle jeho slov odlišuje od jiných regionů, například Polabí, specifickým klimatem. Zima a sníh se tady drží déle než jinde.

Zatímco například na silnicích za Golčovým Jeníkovem sníh rychle taje, v okolí Chotěboře se tvoří sněhové jazyky a závěje.

Sníh se nepoměrně déle drží i v městských ulicích.

Daňově zvýhodnit města a obce podle jejich zeměpisné polohy, s tím by souhlasila i starostka obce Stříbrné Hory na Přibyslavsku Marie Kolláriková.

Obec leží v náročném kopcovitém terénu, který si název Hory plně zaslouží.

Cesty jsou tady v zimě jen těžko sjízdné.

„Jakmile u nás napadne hodně sněhu, nastanou nám starosti s výdaji na údržbu komunikací. Musíme si zajistit soukromou firmu a každý úklid zaplatit. Za poslední tuhé zimy, tuším v roce 2005, jsme za prohrnování komunikací vydali desítky tisíc korun,“ povzdechla si starostka.

„Daňově zvýhodnit obce s ohledem na nadmořskou výšku je správný přístup a naprosto s ním souhlasím,“ připojil se starosta Podmoklan na Ždírecku Jiří Zatřepálek.

Za tuhé zimy má i tato obec velké problémy se zimní údržbou.

„Musíme zajistit pravidelné prohrnování pro dvanáct kilometrů cest, to už něco stojí. Podobně je na tom sousední Ždírec nad Doubravou a Slavíkov. Kdyžjsou v Golčově Jeníkově bez sněhu, u nás máme závěje. Navíc jsme v chráněné krajinné oblasti,“ dodal starosta.