Speciální počítačový server návštěvníkům ukáže, jak dané území vypadá. Jaká je tam infrastruktura, průmysl, možnosti bydlení i dokonce, jaké jsou v dané lokalitě inženýrské sítě.
„Město Chotěboř a Západočeská univerzita Plzeň jsou jediní dva partneři v celé republice, kteří dostali možnost zapojit se spolu s dvaceti dalšími subjekty do pilotního projektu GIS financovaného Evropskou unií,“ informoval starosta Tomáš Škaryd.
Město kvůli účasti v projektu svolalo nedávno dokonce mimořádné zastupitelstvo, které vstup do projektu podpořilo.
Není to rozmařilost
Podle starosty Škaryda nejde o žádnou rozmařilost. Podle jeho slov bude Evropská unie požadovat v blízké budoucnosti po všech členských státech, aby měly jednotný systém zobrazování geografických údajů. S těmi by měl pracovat například také Integrovaný záchranný systém.
Získávání takových dat a vytváření speciálních počítačových serverů ale bude drahé.
Chotěboř však bude mít možnost, jako partneři pilotního projektu, získat tato data za symbolickou cenu.
Celkové náklady na vytvoření GIS (geografický informační systém) činí v rámci celé EU zhruba 4,5 milionu euro. Pilotní projekt, kterého se může zúčastnit město Chotěboř, by stál něco přes 118 tisíc euro. Z toho EU by hradila 85 procent veškerých nákladů, zbytek Chotěboř z rozpočtu.
Být účastníkem pilotního projektu znamená stát se průkopníkem, na jehož území bude daný projekt poprvé uveden do praxe, vyzkoušen a pak doporučen ostatním.
„Příprava projektu by trvala zhruba tři roky. Slavnostnímu spuštění projektu GIS, které je plánováno na rok 2010 má předcházet mezinárodní konference, která by se měla konat právě v Chotěboři. To je pro město velká čest. Jednak to přispěje ke zvýšení popularity města, ale především, jak jsem už uváděl, ke získání dat, která budou muset mít brzo všichni, ale už za peníze z vlastních rozpočtů,“ zdůraznil starosta Škaryd.