Tento způsob praktikuje například město Ždírec nad Doubravou.

„Zatím se ukazuje, že to byl dobrý nápad. Doručování listovních zásilek, hlavně v místních částech, jsme svěřili brigádníkovi, samozřejmě za odměnu.

Doručovatel zná dokonale místní podmínky. Ví, kde který adresát bydlí, ale i to, kdy ho určitě zastihne doma. Je to výhoda, hlavně když posíláme dopisy s doručenkou. V takovém případě víme, že adresát dostal dopis přímo do ruky,“ libuje si místostarosta Jiří Pavlíček.

V době, kdy Česká pošta výrazně zvyšuje ceny, totiž radnice značně ušetřila. Navíc odpadají dohady v případě, že poštovní doručovatel nezastihne adresáta doma a nechá mu jen oznámení ve schránce. V případě, že adresát nechce zásilku přijmout, může tvrdit, že o ničem neví. Stejným způsobem rozesílá radnice i zastupitelům materiály potřebné k jednání. Podle místostarosty Pavlíčka je to podstatně rychlejší a spolehlivější.

 

Doručovatele hledá inzerát

O služby radničního doručovatele, neboli, jak se kdysi říkalo obecního poslíčka, má zájem i radnice v Přibyslavi. Nedávno zveřejnila inzerát v místním občasníku.

„Slibujeme si, že doručování zásilek bude rychlejší a pružnější, hlavně když potřebujeme kontaktovat radní a zastupitele,“ vysvětluje místostarosta Michael Omes. Radnice už dříve využívala v rámci úspor služeb České pošty co nejméně, zásilky roznášeli zaměstnanci úřadu. Agendy však stále přibývá a úředníci na to už nemají čas. Služeb soukromého doručovatele využíval také městský úřad v Chotěboři.

Podle místostarostky Jany Tomáškové doručovatel roznášel jak doporučené dopisy, tak i chotěbořský zpravodaj. „Od nového roku si radnice platí vlastní doručovací službu. Pořád se to ještě finančně vyplácí,“ konstatuje místostarostka.