Vždyť je letošní rok právem nazýván Haškovým, připomínáme si totiž 125. výročí od spisovatelova narození v Praze a 85. výročí jeho úmrtí na Lipnici.

V rámci něj se například uskuteční mezinárodní konference: Hašek a Švejk – součást světového myšlenkového kontextu. A to už letos v dubnu v Lipnici nad Sázavou.

S telefonem po muzeu

Úpravy Památníku Jaroslava Haška promyslelo brodské muzeum a plán je jasný: vylepšení expozice pro zahraniční turisty i české návštěvníky. Inovace třicítky prezentačních panelů podle ředitele muzea Jiřího Jedličky není nutná, byly zhotoveny teprve asi před pěti lety.

„Více mi tam chybí vícejazyčné představení. Zatím je plán takový, že necháme z každého panelu udělat stručný výtah a přeložíme ho do čtyř jazyků.

Ideální by pak bylo zakoupení audiosystému, který je v řadě muzeí a galerií dnes běžný,“ prozradil Jiří Jedlička v hostinci U České koruny v Lipnici.

Tam se nedávno konalo neformální posezení nad Haškovým gulášem a plány na jubilejní vyzdvihnutí jeho osoby v rámci oslav.

Dioramata i film s Hrušínským

Jenže takový audiosystém se sluchátkem, kde si návštěvník navolí číslo panelu a jazyk, přijde na desetitisíce. Přitom jenom cena překladu se odhaduje na třicet tisíc korun.

Druhým plánovaným vylepšením expozice by byl DVD přehrávač s obrazovkou, kde by se v nekonečné smyčce opakovaly ty největší „špeky“ ze zfilmovaného Dobrého vojáka Švejka s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. „Jednáme s Národním filmovým archivem, za jakých podmínek bychom si části z filmů mohli koupit.

Autorská práva na deset let by přišla přitom asi na čtyřicet tisíc korun,“ nechal se slyšet ředitel muzea.

Kromě toho se dozvěděl také o možnosti získat či zapůjčit pro památník památná Trnkova dioramata Švejka, která vznikla pro loutkovou podobu filmu. Nyní se pokusí je sehnat a jedno či dvě instalovat.