Pacientů chodí do ordinace o něco méně, než před vánočními svátky, jak jsme zjistili například u praktického lékaře Františka Dudka v Ledči nad Sázavou.
Před svátky se totiž nemocní chtěli dostatečně zásobit léky, protože se obávali dalšího reformního kroku – zvýšených poplatků v lékárnách.
„Že by pacientů ubylo výrazně, nepozorujeme. Simulanti, o kterých mluvil ministr Julínek, k nám nechodili. Ti možná plní čekárny ve větších městech, ale na Vysočině se pacienti, pokud jsou zaměstnaní, bojí o práci. Nemocenskou si nechají napsat málokdy. Raději si vezmou dovolenou,“ dozvěděli jsme se v ordinaci.
Počet pacientů se o zanedbatelné množství zmenšil i v čekárně praktického lékaře Zdeňka Fírka.
Ale ani tady si zdravotníci jednoznačně nemyslí, že je vyhnal třicetikorunový poplatek.
Spíš ti, kteří se před koncem roku potřebovali zásobit léky, nemají zatím důvod přijít, ale jakmile medikamenty doberou, přijdou zase.
O něco méně pacientů zaznamenal i dětský lékař Zdeněk Sadílek v Přibyslavi.
„Nevím, čemu to přičíst, pacientů je o něco méně, ale ti, kteří potřebují ošetřit nebo kontrolu, přijdou stejně, bez ohledu na poplatek. Myslím, že na Vysočině pacienti nechodili k doktorovi zbytečně, nebylo to tady nikdy zvykem,“ konstatoval lékař.
Čekárna pořád plná
Kde ale pacientů určitě neubylo, jsou ordinace zubních lékařů.
Na ošetření u stomatologa Milana Hanuska ve Šlapanově čekají dnes a denně desítky pacientů. „Pacientů mi určitě neubylo,“ poznamenává Hanusek.
„Každý si už ve dveřích připravuje přesně odpočítaných třicet korun, takže ani s výběrem poplatků nemám problém. Upřímně řečeno, zubní lékaři vůbec nepočítali s tím, že by jim ministerská reforma vyhnala polovinu pacientů z čekárny. K praktickému lékaři si možná chodilo pár stálých osamělých důchodců na kus řeči, ale k zubaři nechodí nikdo zbytečně,“ upřesnil stomatolog Hanusek.