Klec spadla 23. září 2006, kdy primář Longin definitivně zjistil, že Petr Zelenka píchá pacientům neordinované dávky heparinu.
„Bylo to u pacienta Jaroslava Motla, který po autohavárii přišel o ruku. Objevila se u něj porucha krvácení způsobená heparinem, přestože ho neměl mít již 50 hodin,“ řekl před soudem Longin. Ten si nechal udělat seznam pacientů, kteří trpěli masivním krvácením, a zjistil, že ve většině případů měl v té době službu právě Zelenka.
Přestože byl odhalen, později policii přiznal, že stačil píchnout heparin ještě Marii Fialové, která zemřela 24. září. „Tuto pacientku jsem na svém seznamu, který původně čítal 16 jmen, neměl. Její smrt byla očekávána,“ upozornil Longin.
Když primář osobně předával 26. září Zelenkovi výpověď, zeptal se ho, proč to dělal.
„Řekl mi, že nic takového, o čem mluvím, se nedělo,“ připomněl Longin. Ten u soudu Zelenku chválil po stránce pracovní.
Obviněný jako zaměstnanec
„Byl aktivní a uznával autoritu nadřízeného. Nebyl arogantní a některé rodiny pacientů ho za jeho přístup chválily,“ popsal Zelenku primář Longin.
Podle obhájce Jana Herouta byla výpověď primáře ve prospěch Zelenky. Longin například přiznal, že Jaroslav Kohlmayer, který je veden jako vražda, nezemřel na předávkování heparinu, protože zemřel až po měsíci od té doby, co mu měl Zelenka heparin píchnout.
„To potvrdila i znalecká komise ministerstva zdravotnictví, která v tomto případě jednoznačně konstatovala, že tam není přímá souvislost,“ řekl Deníku Jan Herout, který v tomto směru Julínkově komisi poděkoval.
„Její závěry jsou pro mého klienta příznivé i v tom, že u dalších třech pacientů, kteří jsou vedeni jako vražda, se nedá jednoznačně určit, že zemřeli na předávkování heparinem,“ řekl Herout. O Marii Šimůnkové, která je také na seznamu zavražděných, Longin řekl, že by také s největší pravděpodobností zemřela i bez podání heparinu. „Nevím, co si o tom mám vlastně myslet,“ řekl Milan Šimůnek, syn oběti.
Věra Horáková a Marie Doležalová měly velké dávky heparinu naordinované, tudíž si Longin není jistý, že jejich problémy způsobily neordinované dávky, které jim měl Zelenka píchnout.
Proces pokračuje i ve středu. Dopoledne budou vyslechnuti dva znalci hematologové z ministerské komise.
Otázky, které zodpovídal primář v hradecké soudní síni
Mohl Zelenka podat heparin i pacientovi, kterého neměl na starosti?
Ano. Jako vedoucí sestra pomáhal s podáváním i jiných léků.
Kolik času stačilo na to, aby heparin pacientům píchl?
Byly to vteřiny. Všichni pacienti mají napíchnutou žílu takzvanou kanylou, kudy se jim podávají potřebné léky. Stačilo, aby k pacientovi přišel s připravenou injekční stříkačkou v kapse a během chvíle jim ho mohl podat.
Jak vznikl takzvaný Longinův seznam obětí Petra Zelenky?
Na základě vytipovaných pacientů, kteří měli neměřitelné hodnoty krvácení od května do září roku 2006. Pak se zjistilo, že u většiny případů měl službu Zelenka.
Nesnažili jste se za heparin skrýt nějaká jiná předchozí lékařská pochybení?
Rozhodně ne.
Na základě jakého důkazu jste podával trestní oznámení na Zelenku?
Byly v souvislosti s poruchami krvácení a ve směně byl vždy Petr Zelenka. Není to náhoda, aby ve dvaceti tří případech u toho byl vždy jeden člověk. Při posledním krvácení byl jednoznačně prokázán heparin, který pacient neměl dostat a byl mu podán.
Jak rychle účinkuje heparin?
Jako látka účinkuje okamžitě. Ale u některých pacientů ke krvácení nedošlo, nebo se projevilo až po několik hodinách.
Kdy Zelenka heparin podával?
Myslím, že v průběhu nebo na konci své služby. Krvácení se projevilo u pacientů, když už nebyl na službě. To se stalo například u Motla a Fialové.
Co vypověděl Longin o zavražděných pacientech
František Škvařil: Porucha hemokoagulace mohla být z heparinu i v důsledku jater. Třikrát měl poruchu krvácení. Ztratil deset litrů krve.
Marie Heslová: Porucha srdečního rytmu. Neměřitelné hodnoty koagulace v důsledku warfarinu nebo heparinu. Ztratila 23 litrů krve.
Pavel Tláskal: Mozková příhoda, operace žlučníku. Příčina smrti – zápal plic, zánět žlučníku. Jednou porucha krvácení.
Jaroslav Kohlmayer: Nemocné plíce, cukrovka, nádor tlustého střeva. Nasazen heparin, porucha vědomí, septický šok. Příčina smrti – krvácení do mozku.
Ivo Řípa: Srdeční selhávání, pád na zem, krvácení do mozku. Krevní ztráta minimální, kardiogenní šok – selhání srdce.
Václav Nový: Infarkt, poškození jater, cukrovka. Multiorgánová selhání, septický šok. Krevní ztráty se na tom nepodílely, byly malé.
Marie Šimůnková: Leukemie, defekt žlučníku, srdeční selhávání, hemoradický šok. Rozpad operační rány, odumřelé části tlustého střeva. Příčina smrti – septický šok i krvácení. Zemřela by i bez podání heparinu.