Částku jim vyplácí sponzorská firma, aby měla jistotu, že do ní po studiu nastoupí. Ředitel školy Jindřich Vodička už léta varuje, že přichází konec sklářů v Čechách, a dnes to vypadá, že nebyl daleko od pravdy.

„Byly doby, kdy přijel zástupce významné sklárny a vybral si z dvaceti dětí jedno na zkoušku. Teď je tomu naopak. Máme šest studentů, kteří nepokryjí ani potřeby sklářství ve Světlé. Výchově sklářů se v minulosti věnovalo mnohem více škol, dnes se kromě Světlé učí jen v Novém Boru. V ročníku v republice se může učit tak 15 sklářů,“ propočítává ředitel Jindřich Vodička.

 

Silné ročníky končí

Situace je dnes ale tak špatná, že světelská škola nestačí vychovávat dostatek sklářů a brusičů pro Světelsko, natož pro polovinu republiky. A vše ještě zhoršuje fakt, že před čtyřiceti lety vycházely ze školy desítky pracovníků, které už brzy čeká odchod do důchodu. Na jejich místo nemá ale kdo nastoupit.

Některé sklářské firmy si uvědomily hrozící nebezpečí a začaly nabízet budoucím studentům, kteří by po škole nastoupili k nim, stipendia.

Fiktivní patnáctiletý student Adam, kvůli kterému zavolala do světelských skláren Sklo Bohemia jeho maminka, by neměl vůbec špatné vyhlídky.

Tisícovka se většině rodin hodí
Na obou telefonních číslech byli příjemní lidé, kteří nabízeli rodičům i dítěti možnost přijet se podívat přímo do provozu skláren, aby si udělali představu, a o možnosti stipendia si pohovořit.

„Zatím se stipendii nemáme velké zkušenosti,“ přiznal se pracovník na lince a pokračoval: „Příspěvek by byl asi osm set až tisíc korun měsíčně pod podmínkou, že by syn po škole na tři roky nastoupil k nám do provozu. Kdyby z nějakého důvodu nechtěl, vrátil by poměrnou část vyplacených peněz,“ dozvěděla se mimo jiné matka.

Také praxi by už v rámci školy mohl odbývat přímo ve fabrice, aby si zvykl na její postupy práce.

Sponzoringy měly přijít tak o tři roky dřív. Je to obrovská šance pro sociálně slabší rodiny, navíc firmy přispívají i na maturitní obory. Většina studentů, kteří k nám nastupují, už mají smlouvu s firmou uzavřenu. Menšina se o stipendiích dozvídá až u nás při náboru,“ dodal Vodička, který doporučuje rodičům po možnosti sáhnout. „Kdo má dnes po škole jistotu, že ihned najde práci? Kdo najde lepší práci jinde, může se ze smlouvy vyplatit,“ dodal.

Podle něj se situace po krizi ve sklářství v uplynulých letech začala už stabilizovat. Který podnik vydržel, má dnes většinou dostatek zakázek a žádnou smrtící konkurenci. „Ve škole nestačíme ve školní huti vyrábět. Kdyby na to přišlo, prodali bychom všechno, co vyrobíme, do Rakouska,“ uzavřel Vodička.