Shodli se na tom při včerejším, již čtvrtém hlavním líčení u Krajského soudu v Hradci Králové, kde vypovídali jako svědci v kauze takzvaných heparinových vražd. Z nich je obžalován Petr Zelenka z Jihlavy.

„To, co nás nejvíc rozčílilo, byl počet krvácivých stavů. V takové míře se podobné případy nikdy předtím neobjevily,“ řekl soudu primář chirurgie Jiří Drápela.

„Kdyby to stálo jen na mně, tak se to děje dodnes. Kolega Longin je velký odborník a v tomto směru udělal maximum práce. Dnes, když už víme, jak to všechno bylo, tak to do sebe zapadá, ale v tu dobu bylo velmi složité a časově náročné zjistit, co se vlastně děje,“ upozornil Drápela.

První problémy prý nastaly v květnu u pacienta Milana Škoudlila.

„Krvácel třikrát za sebou, dostával velké množství krve. Když krvácel potřetí, měli jsme podezření na heparin, ale pacient ho neměl ordinovaný, takže se od této možnosti upustilo,“ řekla soudu lékařka Gabriela Cyranyová.

Soud chtěl v této souvislosti vědět, zda lékaři udělali všechno pro to, aby zjistili, co krvácení způsobuje.

Obrovská spotřeba krve

„Testy na přítomnost heparinu se nedělají, pouze se zjišťují jeho účinky. Hledala se dokonce laboratoř, která by stanovila hladinu heparinu, ale nikde nám nebylo vyhověno,“ upozornila Cyranyová. Longin byl v kontaktu i s hematology z Hradce Králové a Brna.

Nemocnice měla v době výskytu krvácení obrovskou spotřebu krve. Někteří pacienti museli dostat přes dvacet litrů a zásoby krve musela nemocnice dovážet.

Obhájce Zelenky se ale včera snažil dokázat, že jeho klient nechtěl úkladně vraždit, ale pouze vyprovokovat nějakou akci.

„Na oddělení jsou totiž i jiné léky, které mohou zabít pacienta během několika vteřin, a nikdy by na to nikdo nepřišel. I k nim měl Petr Zelenka přístup. Kdyby byl bestiální vrah, tak použije tyto léky,“ řekl obhájce Jan Herout.

Jeho slova potvrdil i jeden z lékařů, který řekl, že mnohem rychlejším zabijákem než heparin, je draslík.