Pokud novela projde, pak by za úklid chodníku v zimě totiž už neměl zodpovědnost majitel nemovitosti, ale obec nebo příslušný městský úřad.

„Já to rozhodně vítám,“ souhlasí Jiří Kocman z Havlíčkova Brodu. „Chodník před domem musím každou zimu uklízet, přesto že mi nepatří. Ale běda, jakmile bych na chodník vysypal fůru písku nebo postavil lešení. Hned za to musím městu zaplatit. Chápu, že pro malé vesnice to může být náročné, ale ve městě, tam problém nevidím,“ vysvětluje Kocman.

 

Nové díry v rozpočtu

Starostka obce Stříbrné Hory Marie Kolláriková ale považuje takové rozhodnutí za další zátěž pro obecní rozpočet.

„Úklid sněhu jsme si většinou objednali u soukromé firmy. Naštěstí je poslední dva roky hodně mírná zima, ale před třemi lety napadlo tolik sněhu, že jsme za úklid dali čtyřicet tisíc, což pro nás, jako malou obec, je hodně vysoká částka. Pokud novela projde, bude to ještě jednou tolik,“ povzdychne si starostka.

„Občané toho mohou zneužívat,“ tvrdí starosta Šlapanova František Škorpík. Připomíná, že majitelé nemovitostí nesli zodpovědnost za to, když se v zimě na neuklizeném chodníku někdo zranil. Teď by nesla zodpovědnost obec.

Jak starosta vysvětluje, obec automaticky každý rok zajišťovala například úklid sněhu před objekty, kde žijí staří a osamělí. U nemovitostí, kde bydlí mladí nebo celé rodiny, by neměl být s úklidem problém. „Jak je vidět, obecní úřad by se měl starat o všechno, ale nikdo ze zákonodárců nepřemýšlí, kde na to vzít peníze. Na úklid obce vynaložíme z rozpočtu 250 tisíc korun ročně. Pokud novela projde, bude to nejméně o 100 tisíc korun víc,“ počítá starosta Škorpík. Zato starosta města Ždírec nad Doubravou Jan Martinec zprávu přijal téměř s příslovečným anglickým klidem. „Pro nás to problém není. Úklid sněhu z chodníků děláme sami. Jinak bychom se dostávali do neřešitelných situací a dohadů například u nemovitostí, kde žijí hlavně chalupáři. Novelizace zákona tedy rozpočet v našem případě nijak výrazně nezatíží,“ komentuje starosta.