Tak by mohl vypadat obrázek nového objektu věznice, jehož zakoupení ve Světlé nad Sázavou posvětil při pondělní návštěvě ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Objekt by byl určen pro odsouzené ženy v dohledu a dozoru, které mohou žít v budově nestřežené tím nejpřísnějším způsobem. Umístěny by sem mohly být i matky s dětmi staršími než tři roky,“ vysvětlila účel ředitelka věznice Kamila Meclová.

Podle jejích slov by mohly ženy docházet z domku do práce, děti do školky. Právě kvůli dětem začala nad tímto projektem asi před rokem Meclová uvažovat. „Čtyřleté dítě už vnímá své okolí, proto by mělo žít v prostředí bez mříží a drátů, třeba v opuštěné mateřské školce nebo rodinném domku,“ doplnila.

 

Výběr bude přísný

Do pololetí chce s vedením města vytipovat objekt, aby mohla generálnímu ředitelství předložit solidní návrh na jeho koupi. S žádným dramatickým nesouhlasem veřejnosti nepočítá. Domek bude totiž vypadat jako každý jiný, žádných třímetrových zdí se lidé bát nemusí. „Také výběr odsouzených do takovéhoto domu by byl velmi přísný,“ dodala.

Světelská radnice slíbila pomoci s vyhledáním objektu ještě před tím, než ji k tomu v pondělí ministr vybídl. „Naše jednání vždycky skončila na financích. Nyní ale víme o dvou objektech, takže informace věznici předáme. Otázkou je, jak na to bude reagovat veřejnost, ale dlouhodobě má město s věznicí dobré vztahy a lidé ji vnímají jako někoho, kdo tu zaměstnává lidi a podporuje podnikání,“ prozradila stanovisko města starostka Lenka Arnotová.

„Nejsem si jistý, že je to dobrý nápad,“ myslí si však Petr Šebesta ze Světlé nad Sázavou. „Když někdo něco vyvede, tak si to má odpykat. Vím, že děti to odnesou, ale když má někdo dítě, měl by si trestnou činnost rozmyslet dvakrát. Ve věznici ženským vlastně nic nechybí. Mají tam televize, nesmí jíst den starý chleba. Já jím třeba pět dní starý. Opravdu nevím, jestli by objekt fungoval jako výchovný prostředek a nebyl to jen domeček na přežití,“ domnívá se.

V současné době žije ve věznici dvanáct matek se třinácti dětmi. Kapacita je patnáct maminek a dvacet dětí.

V případě zakoupení nového objektu by se ovšem celkový počet zvedl podle ředitelky jen mírně. „Všechny si to nezaslouží. Nebudeme přece podporovat krkavčí matky, které se o děti nestarají,“ uzavřela Meclová.